Νέα “όργια” Γιακουμάκη – Πέτυχε καρέ τερμάτων

Εκτός συνόρων | 13 Ιανουαρίου 2021, 23:12

Ένα ακόμη ρεσιτάλ του Γιώργου Γιακουμάκη στην Ολλανδία. Σημείωσε τέσσερα τέρματα κι ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στην εκτός έδρας νίκη της Φένλο επί της Χάγης.

Η Φένλο φιλοξενήθηκε από τη Χάγη (Άντο Ντεν Χάαχ) στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Eredivisie. Η Ολλανδική αναμέτρηση ήταν -υπό μία έννοια- κι ένα Κρητικό ντέρμπι καθώς ο Γιακουμάκης τέθηκε αντιμέτωπος με τον Νίκο Καρέλη που αγωνίσθηκε στο τελευταίο ημίωρο.

Ο Γιακουμάκης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα καθώς πέτυχε τέσσερα τέρματα “σπάζοντας” όλα τα κοντέρ! Στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Στο 58ο διπλασίασε τα τέρματα της Φένλο.

Ο Βέλγος ποδοσφαιριστής Samy Bourard προσπάθησε να ξαναβάλει την Χάγη στο παιχνίδι μειώνοντας προσωρινά σε 2-1 στο 65′, αλλά ο Κρητικός επιθετικός ξαναπήρε τη σκυτάλη.

Τρία λεπτά αργότερα (68′) ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3 για να διαμορφώσει το τελικό 1-4 στο 86ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 88ο λεπτό αποχώρησε (ως αλλαγή) δίνοντας τη θέση του στον Άριας Τζαφάρ.

Ο διεθνής στράικερ βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα καθώς στα δύο τελευταία παιχνίδια πέτυχε έξι τέρματα κι έχει συνολικά 16 (σε ισάριθμα ματς) όντας ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος κι εκ των κορυφαίων σε ολόκληρη την Ευρώπη.

Είναι χαρακτηριστικό πως έχει σημειώσει τα 16 από τα 26 γκολ της Φένλο στο πρωτάθλημα. Πλέον βρίσκεται στην τρίτη θέση του πίνακα των σκόρερ στην Ευρώπη, πίσω μόνο από τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι της Μπάγερν Μονάχου και τον Πολ Ονουάτσου της Γκενκ ξεπερνώντας “οντότητες” όπως ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο Μοχάμεντ Σαλάχ ή ο Λουκάκου.