Νέα νίκη και κορυφή ο ΟΑΧ | pics

Μπάσκετ 14 Ιανουαρίου 2023, 23:58

Ο ΟΑΧ ξεπέρασε με άνεση το εμπόδιο του Αγ. Νικολάου με 70-49 και συνεχίζει την εξαιρετική πορεία στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚ.

Η 10η νίκη σε 11 παιχνίδια φέρνει τη χανιώτικη ομάδα στην κορυφή της βαθμολογίας, σε συνδυασμό και με τη νίκη του Ηρακλείου στο ντέρμπι με το Ρέθυμνο, με τις τρεις ομάδες να ισοβαθμούν πλέον, με σερί 10-1.

Από την άλλη ο Αγ. Νικόλαος υπέστη την πρώτη του ήττα στα Χανιά, αφού είχαν προηγηθεί οι νίκες με Κύδωνα και Χανιά BC Και έπεσε στο 6-5.

Ο ΟΑΧ ήταν κυρίαρχος από το ξεκίνημα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο. Πήρε διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο και έφτασε στο ημίχρονο στο +20 (47-27). Ολα έγιναν έτσι πιο απλά, με τη διαφορά να κλείνει στο +21.

Κορυφαίος ο Σεκαδάκης με 20 πόντους, από κοντά και ο Πνευματικάτος με 16. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Νικητάκης με 18.

Διαιτητές: Κουκουλεκίδης – Καμπίτσης
Τα δεκάλεπτα: 28-16, 47-27, 59-32, 70-49

ΟΑ Χανίων (Φώτης Φείδας): Πνευματικάτος 16 (1), Πρωτοπαπαδάκης 5 (1), Κουπλάκης 2, Κοπίλης 4, Καφτάνης 3 (1), Βουρβαχάκης, Στυλιανάκης 10, Σεκαδάκης 20 (4), Κοντογιάννης 4, Σολανάκης 3 (1), Τσιλιμιγκάκης, Αναγνώστου 3 (1)

Αγ. Νικόλαος (Διονύσης Μουλιανιτάκης): Σταυρακάκης 6, Στρατάκης 5, Μουλιανιτάκης 8 (2), Παντουβάκης, Νικητάκης 18, Μαντέλος 6, Σκαλαίος 2, Μαυροειδής, Γιαπιτζάκης, Γκαμπέλης 4, Αποστολάκης