Νέα νίκη η ΑΕ Κυδωνίας, 1-0 τον Μινώταυρο

Μινώταυρος ΑΕ Κυδωνίας | 5 Νοεμβρίου 2022, 17:52

Ο ΑΕ Κυδωνίας πέτυχε νέα σημαντική νίκη. Μετά τον Απόλλωνα, η Ενωση κατάφερε αυτή τη φορά να επιβληθεί του Μινωταύρου με 1-0 στο Μόδι.

Delakis Sifis

Η ΑΕ Κυδωνίας συνεχίζει να ανεβαίνει στη βαθμολογία, αφού αναρριχήθηκε στην 3η θέση της Α’ κατηγορίας, με 7 βαθμούς. Είναι γεγονός ότι η Ενωση δείχνει στο ξεκίνημα αρκετά δυνατή κι ενώ παραμένει παράλληλα αήττητη σε πρωτάθλημα και Κύπελλο μέχρι στιγμής.

Ο Μινώταυρος από την άλλη υπέστη την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα παραμένοντας στους 5 βαθμούς.

Μία στατική φάση στο πρώτο ημίχρονο έκρινε το ματς στο Μόδι. Στο 30′ από κόρνερ του Μάστορα, ο Σοφούλης με κεφαλιά πέτυχε το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Η Ενωση είχε ακόμα μία καλή στιγμή σε σουτ του Κουρομιχελάκη το οποίο έβγαλε ο Λαζαρίδης.

Από την άλλη ο Μινώταυρος είχε τις δικές του ευκαιρίες για να σκοράρει, ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο με Περδικάκη Σεληνιωτάκη και ακόμα μία στο πρώτο ημίχρονο, στο 36′, σε σουτ του Παπαδάκη, το οποίο απομάκρυνε ο Βροντάκης.

Οι δύο ομάδες έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 55′ ο Θάνος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για τον Μινώταυρο μετά από εξύβριση. Λίγο μετά στο 60′ οι ισορροπίες αποκαταστάθηκαν, αφού ο Μπούκης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα και άφησε την Ενωση επίσης με 10.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Βασίλης Κούτας μέσω του athlitiko, θέλησε να ευχαριστήσει τους παίκτες του για την προσπάθεια που κατέβαλλαν στο παιχνίδι.

Διαιτητής: Κανελάκης
Βοηθοί: Αναστασάκης – Οβάκογλου

ΑΕ Κυδωνίας (Γιώργος Ριτζάκης): Βροντάκης, Λεφάκης, Κουκής, Σοφούλης, Τρικουνάκης, Κοντορινάκης, Κουρομιχελάκης, Κοπάτσι (75′ Τσιβουράκης), Τζαμπάτζοφ (75′ Κοκολάκης Ι., 90′ λ.τρ. Παρασκευούδης)), Πλατινάκης, Μάστορας (35′ λ.τρ.Μπούκης)

Μινώταυρος (Βασίλης Κούτας): Λαζαρίδης, Θάνος, Σούλκε (57′ Σεληνιωτάκης), Δαμανάκης (73′ Πρέζια), Αλεξιάδης (65′ Ξεκουκουλωτάκης), Βόρφι, Νταγιάκος, Παπαδάκης, Ανδρουλάκης (57′ Κούτσικος), Περδικάκης, Μαξίμ (65′ Χατζής)