Νέα νίκη επί του Αζερμπαϊτζάν – Εντυπωσιακή η Βλαχάκη

Βόλεϊ | 30 Ιουλίου 2021, 18:44

Δεύτερη συνεχόμενη φιλική νίκη της Εθνικής βόλεϊ γυναικών επί του Αζερμπαϊτζάν με 3-1 σετ στο κλειστό της Αγριάς.

Με διαφορετική εξάδα σε σχέση με το πρώτο φιλικό εμφανίστηκε η Εθνική γυναικών, με την Μάρθα Ανθούλη να παραμένει στη θέση της διαγωνίου.

Ο Γκιγιέρμο Ναράνχο επέλεξε τις Σοφία Κοσμά, Κωνσταντίνα Βλαχάκη στα άκρα, τις Ιωάννα Πολυνοπούλου, Άννα Καλαντάτζε στο κέντρο, πασαδόρο την Όλγα Βεργίδου και λίμπερο την Πένυ Ρόγκα.

Στο πρώτο σετ το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο. Το Αζερμπαϊτζάν έφτασε πρώτο στο σετ μπολ (24-22), η Εθνική μας ισοφάρισε (24-24), όμως οι δύο επόμενες επιθέσεις κατέληξαν στις Αζέρες για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ το Αζερμπαϊτζάν ξεκίνησε καλύτερα, όμως το σετ κατέληξε στην Εθνική μας ομάδα με 25-22. Στο τρίτο σετ ο Γκιγιέρμο Ναράνχο πέρασε στο ματς την Εύα Χαντάβα και την Μελίνα Εμμανουηλίδου.

Η Ελληνική ομάδα πήρε από την αρχή διαφορά ασφαλείας, την οποία και κράτησε μέχρι το τέλος για το 25-17 και το προβάδισμα στα σετ με 2-1.

Στο τέταρτο, πέρασαν στο παιχνίδι οι Παναγιώτα Ξανθοπούλου, Σταματία Κυπαρίσση, με τον ομοσπονδιακό τεχνικό να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής και να επιλέγει την Κωνσταντίνα Βλαχάκη για διαγώνια.

Το σετ ήταν ισορροπημένο και παρά τα δύο σετ μπολ που είχε το Αζερμπαϊτζάν (24-23, 25-24), η επίθεση της Κυπαρίσση, ο άσσος της Χαντάβα και το μπλοκ της Καλαντάτζε διαμόρφωσαν το 26-24 και το τελικό 3-1 σετ.

Στο δεύτερο φιλικό δεν αγωνίσθηκε η Ανθή Βασιλαντωνάκη (που είχε κάνει τη διαφορά στο πρώτο). Έπαιξε όμως η έτερη Χανιώτισσα της Εθνικής, Κωνσταντίνα Βλαχάκη, που ήταν από τις διακριθείσες με 18 πόντους (15/41 επ., 3 μπλοκ, 38% υπ. – 25% άριστες).

Διαιτητές: Κατσιούλης, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Νίκα.
Τα σετ: 3-1 (24-26, 25-22, 25-17, 27-25)

Ελλάδα (Γκιγιέρμο Ναράνχο): Κοσμά 9 (7/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 35% υπ. – 17% άριστες), Βεργίδου 2 (2 μπλοκ), Ανθούλη 20 (16/39 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πολυνοπούλου 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 7 (5/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βλαχάκη 18 (15/41 επ., 3 μπλοκ, 38% υπ. – 25% άριστες) / Ρόγκα (λ, 64% υπ. – 36% άριστες), Κυπαρίσση 5 (3/14 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 33% άριστες), Χαντάβα 13 (12/26 επ., 1 άσσος, 28% υπ. – 14% άριστες), Ξανθοπούλου, Εμμανουηλίδου 2 (2/5 επ.).

Αζερμπαϊτζάν (Βούγκαρ Αλιέεφ): Μπάιντιουκ 16 (13/39 επ., 3 μπλοκ, 42% υπ. – 17% άριστες), Μπέσμαν 1 (1/3 επ.), Αγκαζάντα 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Αζίζοβα 9 (9/35 επ.), Παβλένκο 12 (10/29 επ., 2 μπλοκ, 27% υπ. – 20% άριστες), Κίριλιουκ 14 (10/27 επ., 4 μπλοκ) / Αλίεβα Μπ. (λ, 62% υπ. – 50% άριστες), Αλίεβα Ιλ. 1 (1/8 επ., 12% υπ. – 0% άριστες), Καρίμοβα, Αλισάνοβα.