Νέα ήττα και αποκλεισμός για ΑΕΚ

Ποδόσφαιρο 3 Δεκεμβρίου 2020, 21:58

Αποκλείσθηκε και μαθηματικά από τη συνέχεια του Europa League η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε με 4-2 από τη Μπράγκα στο ΟΑΚΑ.

Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν με 2-0 πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο και κάπου εκεί κρίθηκε το ματς. Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε τις εντός έδρας υποχρεώσεις της στον όμιλο μόνο με ήττες και το τελευταίο ματς (στην Αγγλία με Λέστερ) έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πρώην ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ Πάπα Μπούμπα Ντιόπ, ο οποίος απεβίωσε την περασμένη Κυριακή.

Η εικόνα της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ:

7′ ΓΚΟΛ 0-1. Έγινε η σέντρα από αριστερά στο πρώτο δοκάρι, δεν “βρήκε” την κεφαλιά ο Ολιβέιρα αλλά ούτε και ο Παουλίνιο της Μπράγκα, η μπάλα πέρασε κι ήλθε ο Τορμένα με πλασέ να ανοίξει το σκορ από τη γωνία της μικρής περιοχής.

9′ ΓΚΟΛ 0-2. Πήρε τη μπάλα από αριστερά ο Γκαλένο, πέρασε τον Μπακάκη κι έκανε την παράλληλη – συρτή σέντρα, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Τσιντώτα και σε κενή εστία ο Ρικάρντο Εσγκάιο διπλασίασε τα τέρματα της Μπράγκα.

19′ Ωραίο γύρισμα του Αλμπάνη, ο Ολιβέιρα στο δεύτερο δοκάρι ολομόναχος πλάσαρε από το ένα μέτρο αστοχώντας.

21′ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Λιβάια πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής, όμως ο Ματέους απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

31′ ΓΚΟΛ 1-2. Λάθος μεταξύ των δυο στόπερ της Μπράγκα, έκλεψε ο Νέλσον Ολιβέιρα, πέρασε τον Ματέους και σε κενή εστία μείωσε το σκορ.

37′ Σουτ από πλάγια θέση του Παουλίνιο στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Προηγήθηκε λάθος από την άμυνα της ΑΕΚ, το οποίο έβγαλε σε θέση βολής τον φορ της Μπράγκα.

45′ ΓΚΟΛ 1-3. Ο Ρικάρντο Χόρτα με σουτ από το ύψος του πέναλτι έδωσε και πάλι αέρα δύο τερμάτων στην Πορτογαλική ομάδα. Προηγήθηκε η ενέργεια του Γκαλένο από αριστερά, ο οποίος πέρασε τον Μπακάκη, πάτησε περιοχή και γύρισε τη μπάλα στο ύψος πέναλτι.

51′ Διαγώνιο συρτό σουτ του Ολιβέιρα εκτός περιοχής και δεξιά, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Ματέους.

54′ Ο Μάνταλος έκανε την κάθετη στον Γαλανόπουλο, αυτός πάτησε περιοχή, αλλά δεν πρόλαβε να σουτάρει, καθώς κλείστηκε και κόπηκε. Στη συνέχεια σουτ του Αλμπάνη έφυγε άουτ.

67′ Η ΑΕΚ σκόραρε με τον Ανσαριφάρντ, αλλά ο Ιρανός υποδείχθηκε σε θέση οφ σάιντ και το γκολ ακυρώθηκε. Προηγήθηκε εξαιρετική ενέργεια του Λιβάγια και κάθετη πάσα που έβγαλε τετ α τετ τον Ανσαριφάρντ.

72′ Πέρασε Χνιντ και Βασιλαντωνόπουλο ο Γκαλένο από αριστερά, έκανε το σουτ μπλόκαρε εύκολα ο Τσιντώτας.

77′ Κόρνερ ο Λιβάια, καρφωτή κεφαλιά του Χνιντ μπλόκαρε με εντυπωσιακή εκτίναξη ο Ματέους.

82′ Εντυπωσιακή επέμβαση του Τσιντώτα που απέκρουσε την κοντινή του προβολή του Εσγκάιο.

83′ ΓΚΟΛ 1-4. Εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, εδιωξε αρχικά ο Σιμόες, η μπάλα πήγε στον Γκαλένο, αυτός στόπαρε με το στήθος έξω από την περιοχή, έπιασε ένα ξερό σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Εκπληκτικό γκολ.

87′ Τετ α τετ ο Ρικάρντο Ότα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσιντώτα.

89′ γκολ 2-4. Το παρθενικό γκολ του Βασιλαντωνόπουλου με τη φανέλα της ΑΕΚ. Ο ακραίος αμυντικός σούταρε στην κίνηση έπειτα από γέμισμα του Ινσούα και προσωρινό διώξιμο των αμυνομένων, η μπάλα βρήκε σε παίκτη της Μπράγκα (Σικέιρα), άλλαξε ελαφρώς πορεία και κατέληξε στα δίχτυα των φιλοξενουμένων.

Κίτρινες: Βιάνα (29′), Μουσράτι (51′), Βασιλαντωνόπουλος (58′), Ινσούα (69′), Μάνταλος (74′), Κάστρο (74′), Εσγκάιο (74′).

Διαιτητής: Καμπάκοφ (Βουλγαρία)
Βοηθοί: Μαργαρίτοφ (Βουλγαρία) – Βάλκοφ (Βουλγαρία)
4ος διαιτητής: Στογιάνοφ (Βουλγαρία)

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης (46′ Βασιλαντωνόπουλος), Χνιντ, Νεντελτσιάρου, Ινσούα, Γαλανόπουλος, Σιμόες, Αλμπάνης (60′ Τάνκοβιτς), Μάνταλος (75′ Λιβάι Γκαρσία), Λιβάια, Ολιβέιρα (60′ Ανσαριφάρντ).

Μπράγκα: Ματέους, Τόρμενα, Σεκέιρα, Μπρούνο Βιάνα (46′ Κάρμο), Εσγκάιο, Αντρέ Κάστρο (78′ Νοβάις), Αλ Μουσράτι (57′ Φρανσέρτζιο), Μεδέιρος (57′ Αντρέ Όρτα), Γκαλένο, Παουλίνιο (70′ Γκιλιέρμε), Ρικάρντο Όρτα.

Στο άλλο παιχνίδι του 7ου ομίλου η Ζόρια επικράτησε στο γήπεδό της (Slavutych-Arena) της Λέστερ με 1-0 χάρη στο τέρμα του Σαγιαντμανές στο 84ο λεπτό. Λέστερ και Μπράγκα συνεχίζουν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης ότι κι αν συμβεί στην επόμενη (και τελευταία) αγωνιστική.