Νέα ισοπαλία στην Ολλανδία, 1-1 με Φορτούνα Σιτάρντ

ΟΦΗ | 21 Ιουλίου 2021, 21:13

Όπως με την Άντερλεχτ έτσι και κόντρα στη Φορτούνα Σιτάρν ο ΟΦΗ βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά ισοφάρισε με το 1-1 να "σφραγίζει" τις προσπάθειες στων δύο ομάδων στο φιλικό προετοιμασίας.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 26ο λεπτό με τον Χάνσον. Ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι (οριζόντιο) λίγο νωρίτερα (15′). Η Κρητική ομάδα ισοφάρισε στο 39ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντε Γκουζμάν. Στην εσχάτη των ποινών υπέπεσε αμυνόμενος της Φορτούνα Σιτάρντ όταν η μπάλα βρήκε το χέρι σε σουτ του Καστάνιος εντός περιοχής.

Ο ΟΦΗ απώλεσε διπλή ευκαιρία για να προηγηθεί στο φινάλε του πρώτου μέρους (44′) αλλά τόσο ο Νοικοκυράκης, όσο και ο Ντε Γκουζμάν δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Η Κρητική ομάδα πλησίασε στο γκολ και στο 65ο λεπτό με τον Μπαλογιάννη να μπαίνει στην περιοχή, να σουτάρει και την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Στο 76ο λεπτό ο Καστάνιος σκόραρε, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 85′ η Ολλανδική ομάδα δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα γιατί ο Σελίμοβιτς απομάκρυνε προ της γραμμής και τρία λεπτά αργότερα (88′) ο Σηφάκης κράτησε το 1-1 σε διπλή ευκαιρία της Φορτούνα.

Με δύο καλές στιγμές του ΟΦΗ στο 89ο και στο 90ο λεπτό (με Καστάνιος και Φαν Ντούινεν αντίστοιχα) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1.

Υπενθυμίζουμε ότι πριν το φιλικό είχε προηγηθεί πρωινή προπόνηση των ποδοσφαιριστών του ΟΦΗ στο προπονητικό κέντρο του Μιλ στην Ολλανδία. Με προπόνηση (απογευματινή) θα κυλήσει και η Πέμπτη για τους παίκτες της Κρητικής ομάδας (22/07, 17:30).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Βούρος, Πασαλίδης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Νοικοκυράκης, Ντε Γκουζμάν, Σαρδινέρο, Στάρτζεον, Καστάνιος.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Σηφάκης, Ουές, Λυμπεράκης, Σελίμοβιτς, Φαν Ντούινεν, Μπαλογιάννης, Γιαννούλης, Γρίβας.