Μπήκε στο “κόλπο” της πρόκρισης

Ιδομενέας Ασπίδα | 11 Σεπτεμβρίου 2016, 12:50

Δυνατά στην διεκδίκηση της πρόκρισης μπήκε η Ασπίδα που πήρε την πρώτη της νίκη στον 2ο όμιλο με σκορ 3-0, κόντρα στον Ιδομενέα, στο γήπεδο της Σούδας.

Στο 23’ μετά την προσπάθεια του Καταλίν από τα αριστερά και την απόκρουση του Κουφάκη, ο Μπαλαντινάκης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της Ασπίδας.

Στο 40’ ο Καταλίν βγήκε απέναντι από τον Κουφάκη και με ένα πολύ όμορφο τελείωμα πέρασε την μπάλα πάνω από τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων και έκανε το 2-0, σε ένα κομβικό σημείο του παιχνιδιού.

Καλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος για τον Ιδομενέα ήταν ένα φάουλ  του Μυλωνάκη που πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Βουλγαράκη στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την Ασπίδα που έφτασε πολύ γρήγορα και σε τρίτο γκολ στο 50′ με την κοντινή κεφαλιά του Μπαλαντινάκη, έπειτα από την σέντρα του Μπουζουνιεράκη από την δεξιά πλευρά.

Μάλιστα, στο επόμενο λεπτό χάθηκε μοναδική ευκαιρία για ακόμα ένα γκολ καθώς μετά το “1-2” των Μπαλαντινακη-Καραθανάση, ο τελευταίος δεν μπόρεσε να σκοράρει απέναντι από τον Κουφάκη που έσωσε το γκολ.

Αυτή ήταν μάλιστα η τελευταία ουσιαστική φάση του παιχνιδιού, με το σκορ να μένει τελικά στο 3-0.

Διαιτητής: Κουρκουμελάκης

Βοηθοί: Λογαρίδης-Μαρκετάκης

Ασπίδα (Κώστας Ηλιάκης): Βουλγαράκης, Αρβανίτης, Δρακακάκης (86’Τζόκας), Γραμόζης, Καραθανάσης, Μπορμπουδάκης, Ρουσκέτος, Μπουζουνιεράκης, Γεορκιτσιάν, Μπαλαντινάκης, Μπενίσης (81’ Σταυρουλάκης)

Ιδομενέας (Μάριος Σεργάκης): Κουφάκης, Πανάγος (35’ Π.Βαϊγκούσης ), Μεγαλακάκης, Ψυλλάκης, Αγιασμενάκης, Πάλλης, Βαρίκος (65’ Σαμπάνι), Σπ.Βαϊγκούσης , Βούρβαχης, Μυλωνάκης (58’ Περδικάκης), Βουτσαδάκης