Μόνη πρώτη η Κέρκυρα

Football League 6 Μαρτίου 2016, 18:38

Μεγάλη κερδισμένη της 22ης αγωνιστικής ήταν η Κέρκυρα που νίκησε τα Τρίκαλα και βρέθηκε μόνη πρώτη. Στο τέλος λυτρώθηκε ο Πανσερραϊκός, νίκη και η Αναγέννηση Καρδίτσας.

Πέραν της ήττας του ΑΟΧ στον Εύοσμο το σημερινό πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής της Β’ εθνικής είχε ακόμα τρία ματς. Στο σημαντικότερο, η Κέρκυρα νίκησε 1-0 τα Τρίκαλα και σκαρφάλωσε εκ νέου στην κορυφή της Football League στην οποία μάλιστα πλέον είναι μόνη.

Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε στο 60′ ο Αρναρέλλης με προβολή.

Στην Πάτρα, ο Πανσερραϊκός έφυγε με νίκη χάρη σε γκολ του Εμίλιο Φουρτάδο στο 85′, με προβολή. Ο επιθετικός από το Πράσινο Ακρωτήρι σκόραρε για 11η φορά εφέτος, ενώ τα “λιοντάρια” διεύρυναν το αήττητο στα επτά ματς. Οι γηπεδούχοι, όπως συμβαίνει στα τελευταία παιχνίδια, αφού είναι λειψοί, έμειναν από δυνάμεις, ενώ είδαν και… εμφύλιο στις εξέδρες, καθώς στο πρώτο 45λεπτο μερίδα οπαδών αποδοκίμασε έντονα τον Φυντάνη, με τους υπόλοιπους να αντιδρούν και να απειλείται σύρραξη.

Πιο δύσκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, η Αναγέννηση νίκησε τον ουραγό Πανελευσινιακό με 2-0. Και τα δυο γκολ σημειώθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να είχαν και τρία δοκάρια.