Μοιρασιά στο Ηράκλειο, 1-1 με Παναθηναϊκό

ΟΦΗ | 18 Δεκεμβρίου 2019, 20:17

Μοιρασιά στο Ηράκλειο για ΟΦΗ και Παναθηναϊκό που αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής. Προηγήθηκε με τον Φιγκεϊρέδο η Κρητική ομάδα, ισοφάρισαν οι "πράσινοι" με πέναλτι του Μακέντα.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός λόγω της αποβολής του Σένκεφελντ (με 2η κίτρινη) στο 60ο λεπτό. Αξίζει να σημειωθεί πως ακυρώθηκε από ένα τέρμα σε κάθε ομάδα (στο πρώτο ημίχρονο) ως οφσάιντ. Αναλυτικά η “εικόνα” της αναμέτρησης στο Ηράκλειο, το οποίο παρακολούθησε και ο ομοσπονδιακός τεχνικός Τζον Φαν τ’ Σχιπ:

3′ Σέντρα-σουτ του Βαζ από δεξιά, μπλόκαρε ο Διούδης.

7′ Σέντρα του Μαρινάκη από δεξιά, ο Φιγκεϊρέδο έπιασε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

10′ Πάλι Φιγκεϊρέδο, ξανά εκτός εστίας η μπάλα.

12′ Γυριστό σουτ του Περέα εντός περιοχής, η μπάλα χωρίς δύναμη στην αγκαλιά του Σωτηρίου.

19′ Ο Μπουζούκης τετ-α-τετ με τον Σωτηρίου, αλλά δεν ο πορτιέρε του ΟΦΗ απομάκρυνε με το αριστερό του πόδι.

23′ Ο Διούδης έδιωξε δύσκολα μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη κι ενώ η μπάλα είχε κοντράρει στην πλάτη του Χατζηγιοβάνη.

29′ Ο Μακέντα τετ α τετ με τον Σωτηρίου, πλασάρει εύστοχα, αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.

42′ Σκόραραν οι γηπεδούχοι με τον Φιγκεϊρέδο αλλά το τέρμα ακυρώθηκε μετά και τη χρήση VAR ως οφσάιντ.

47′ Σουτ του Μπουζούκη εκτός περιοχής, έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ ο Σωτηρίου.

48′ Ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μακέντα πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, άουτ η μπάλα.

52′ Σουτ του Ινσούα, η μπάλα στην αγκαλιά του Σωτηρίου.

53′ Εκτέλεση κόρνερ του Τσιλιανίδη από δεξιά, αλλά η κεφαλιά του Γιαννούλη ήταν άστοχη.

56′ Σουτ του Τσιλιανίδη, καραμπόλα και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

58′ Ατομική προσπάθεια του Δώνη, που έκανε το στους εκτός περιοχής, άστοχο.

60′ ΔΟΚΑΡΙ. Εκτέλεση του φάουλ του Δώνη, η μπάλα “τράνταξε” το οριζόντιο δοκάρι του Σωτηρίου.

67′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Στάικος άφησε την παράλληλη μπαλιά να περάσει κάτω από τα πόδια του και ο Φιγκεϊρέδο σκόραρε από το σημείο του πέναλτι με πλασέ.

70′ ΚΟΚΚΙΝΗ. Ο Σένκεφελντ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

74′ Σουτ του Μπουζούκη, αρκετά άστοχο.

83′ Πέναλτι για τους φιλοξενούμενους. Ο Κουρμπέλης τροφοδότησε τον Δώνη, ο οποίος ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Κουτρουμπή.

84′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Μακέντα νικά τον Σωτηρίου και με την εύστοχη εκτέλεση ισοφάρισε.

85′ Δυνατό σουτ του Στάικου, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

88′ Ο Κουρμπέλη σούταρε με τη μια, μέσα από την περιοχή, αλλά τη μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Κίτρινες: Σένκεφελντ (49′), Γιαννούλης (59′), Μαρινάκης (63′), Νέιρα (93′).

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών), Βοηθοί: Φωτόπουλος (Αθηνών) – Καρατζίκας (Αθηνών), 4ος: Κατοίκος (Αθηνών)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Σακόρ, Κουτρουμπής, Νέιρα, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέδο (81′ Μάνος), Βαζ (90′ Ντίνας), Κοροβέσης, Σόουζα (65′ Στάικος).

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Νούνες, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης (81′ Ζαχίντ), Χατζηγιοβάνης (73′ Χατζηθεοδωρίδης), Περέα, Μακέντα (87′ Κολοβέτσιος).