Μοιρασιά στην Τρίπολη με γκολάρες

Super League 1 12 Μαΐου 2021, 22:21

Σε ένα παιχνίδι χωρίς άγχος και βαθμολογικό ενδιαφέρον Αστέρας Τρίπολης και ΑΕΚ μοιράσθηκαν βαθμούς και εντυπώσεις.

Η ΑΕΚ βρήκε το γκολ και προηγήθηκε στο 56ο λεπτό όταν από την εξαιρετική συνεργασία Τάνκοβιτς και Αλμπάνη η μπάλα έφτασε στον Ανσαριφάρντ στο ημικύκλιο της περιοχής, ο οποίος με δεξί συρτό σουτ άνοιξε το σκορ (0-1).

Οι γηπεδούχοι απάντησαν γρήγορα όταν στο 63ο λεπτό ο Κώτσιρας, έπειτα από βαθιά μπαλιά του Μουνάφο κι ενώ όλοι περίμεναν γύρισμα, με εκπληκτικό πλασέ από πλάγια θέση ισοφάρισε (1-1) πετυχαίνοντας ένα από τα ομορφότερα γκολ της σεζόν.

Η ισοπαλία διατήρησε… την αρμονία των δύο ομάδων όταν αγωνίζονται στην Τρίπολη σε επίπεδο πρωταθλήματος. Πέντε (5) νίκες ο Αστέρας, άλλες τόσες (5) η ΑΕΚ, ενώ τρία (3) ματς έληξαν ισόπαλα. Παράλληλα η ομάδα της Τρίπολης διατήρησε το αήττητο της έδρας της χωρίς όμως να έχει νίκη (πέντε ισοπαλίες).

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών)
Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών) – Μπούξμπαουμ (Ανατολικής Αττικής)
4ος διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
VAR: Τζήλος (Λάρισας)
AVAR: Καλαμπόκης (Αιτωλοακαρνανίας)
Παρατηρητής: Γιανναδάκης (Λασιθίου)

Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνιο, Άλβαρεζ (86′ Τασουλής), Μουνάφο, Μπελόκ (60′ Καννελόπουλος), Λέο Τιλίκα (73′ Αλί Μπαμπά), Γκόμεζ (60′ Τζίμας), Σίτο (60′ Κρεσπί), Μπαράλες.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Μπακάκης (65′ Γαλανόπουλος), Βασιλαντωνόπουλος, Μιτάι (81′ Μαχαίρας), Σάκχοφ, Σιμάνσκι, Τάνκοβιτς (65′ Σαρδέλης), Αλμπάνης (76′ Μάνταλος), Ανσαριφάρντ (76′ Κοσίδης).