Μια νίκη και μια ήττα οι “μικροί” | pics+video

ΟΦΗ | 24 Οκτωβρίου 2020, 19:36

Η Κ19 του ΟΦΗ νίκησε μέσα στην Τρίπολη τον Αστέρα με 1-0, ενώ η Κ17 ηττήθηκε 2-6 από τον Πανιώνιο στο Ηράκλειο.

Τη νίκη με σκορ 1-0 πήρε η Κ19 του ΟΦΗ απέναντι στην αντίστοιχη του Αστέρα Τρίπολης, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο βοηθητικό γήπεδο της ΠΑΕ Αστέρας, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομής της Super League.

Η κρητική ομάδα κατάφερε ν’ ανοίξει το σκορ στο 24ο λεπτό, με τον Νοικοκυράκη να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι.

Στο 32’ οι ποδοσφαιριστές του Μανώλη Πατεμτζή, έφτασαν πολύ κοντά στο 2-0 με τον Νοικοκυράκη να βγαίνει τετ α τετ με τον Σγουρή, ο οποίος όμως κράτησε τον Αστέρα στο ματς.

Στο 92’ ο Σκέντζος με κεφαλιά εντός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων, έπειτα από σέντρα του Χνάρη.

Από την άλλη, ο Αστέρας απείλησε στο 65′ με τον Ζουγλή, ενώ στο 77′ ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ μπλόκαρε το σουτ του Θεοδωρίδη, όπως έκανε και στα τελευταία λεπτά με το σουτ του Eboh και το ψαλιδάκι του Τζίμα. Ακόμα κι έτσι πάντως ο στόχος επετεύχθη για τον ανώτερο ΟΦΗ που πανηγύρισε την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα, ανεβαίνοντας στην 5η θέση του πίνακα.

Αστέρας Τρίπολης: Σγουρής, Γουσέτης, Παπαδόπουλος, Γ. Θεοδωρίδης, Ντάικο, Προύντζος (61′ Ζουγλής), Μιχόπουλος, Ανανιάδης (73′ Eboh), Δ. Θεοδωρίδης, Τζίμας, Αντωνάκης (40′ Κωστέας)

ΟΦΗ: Μακατουνάκης, Σμπώκος, Γαιτάνης, Παπαδάκης, Αυγουστάκης, Βασιλάκης (78’ Σημαιάκης), Λέλεκας, Σαβουϊδάκης, Νοικοκυράκης (65’ Σκέντζος), Μπέρκης, Μπέκου (84’ Γωνιωτάκης).

Δείτε το γκολ και τις καλύτερες στιγμές του αγώνα

Δεν τα κατάφερε η Κ17

Από την άλλη, την ήττα με σκορ 2-6 γνώρισε εντός έδρας η Κ17 του ΟΦΗ από την αντίστοιχη του Πανιωνίου, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο γήπεδο Ατσαλένιου, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υποδομής Super League.

Η κρητική ομάδα είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 2’ με τον Σωμαράκη να σεντράρει από δεξιά και τον Γεωργαλή να μη μπορεί από κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας.

Στο 5’ ο Τζάκσον έκανε το 1-0 για τον Πανιώνιο, ενώ στο 14’ ο Καλαμβόκης με σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Ενα λεπτό αργότερα ο Γκιζινός διπλασίασε τα γκολ του Πανιωνίου, ενώ στο 27’ ο ίδιος νίκησε εκ νέου τον Μιράσι για το 3-0.

Πετυχαίνοντας δυο γκολ, στο 29ο και στο 33ο λεπτό, ο Καλαμβόκης διαμόρφωσε το 5-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το α’ ημίχρονο.

Στο 47ο λεπτό ο Κώττης, στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του κάνοντας με αυτογκόλ το 0-6.

Στο 68’ ο Θεοδοσουλάκης “νίκησε” τον Στρατή, μειώνοντας σε 6-1 για τον ΟΦΗ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το 6-2 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κ17 ΟΦΗ: Μιράσι, Αμανάκης, Σημαντηράκης (70’ Κλάδος), Κώττης, Βιτώρος, Χαλκιαδάκης (70’ Τζεβαμπινάς), Σωμαράκης (70’ Χότζα), Φαϊτάκης (55’ Ζαχαριουδάκης), Θεοδοσουλάκης, Αποστολάκης, Γεωργαλής (55’ Καρανδινός).