Μία νίκη – δύο ήττες στην πρεμιέρα του Euro Cup

Πόλο 4 Δεκεμβρίου 2020, 20:32

Τρεις Ελληνικές ομάδες μετέχουν στην προκριματική φάση του Euro Cup που ξεκίνησε την Παρασκευή. Ποδαρικό με νίκη έκανε η Βουλιαγμένη, με ήττες ξεκίνησαν Απόλλωνας Σμύρνης και Πανιώνιος.

Άνετη επικράτηση για τον ΝΟ Βουλιαγμένης με 21-6 επί της Γερμανικής Λούντβισμπουργκ στον πρώτο αγώνα που έδωσε την Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου το απόγευμα στη Γαλλία στον προκριματικό όμιλο που διεξάγεται εκεί στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού κυπέλλου.

Η Ελληνική ομάδα ήταν ανώτερη της αντιπάλου, κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό, προηγήθηκε με 5-0 στα πρώτα λεπτά της συνάντησης και με 13-2 στο ημίχρονο. Η Βουλιαγμένη είναι το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση της 1ης θέσης του ομίλου, στον οποίο μετέχουν επίσης η Ελβετική Καρούζ και η Γαλλική Πέι Ντεξ.

Οκτάλεπτα: 5-2, 8-0, 3-2, 5-2.

Η Ελληνική ομάδα αγωνίστηκε με τους: Παναγιώτη Τζωρτζάτο, Μανώλη Μυλωνάκη 1, Γιάννη Αλαφραγκή 2, Κωνσταντίνο Γκιουβέτση 5, Χαράλαμπο Τρούλο 4, Κωνσταντίνο Γουβή 1, Χρήστο Αφρουδάκη (αρχηγός), Στάθη Καλογερόπουλο 2, Αριστείδη Χαλυβόπουλο 3, Νίκο Κουρούβανη, Λούκα Λόζινα, Αντρίγια Μπάσιτς 3, Μανώλη Ανδρεάδη.

Το υπόλοιπο πρόγραμμα Βουλιαγμένης:

Σάββατο 5 Δεκεμβρίου 2020
20:00 ΝΟΒ – Πέι Ντεξ

Κυριακή 6 Δεκεμβρίου
11:00 Καρούζ – ΝΟΒ

Απόλλων Σμύρνης

Με ήττα 8-7 από τη Γαλλική Στρασμπούργκ ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον 7ο Όμιλο του Euro Cup, που διεξάγεται στο Σόλνοκ της Ουγγαρίας, ο Απόλλων Σμύρνης.

Η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη πλήρωσε το κακό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω (1/10) και παρότι μείωσε σε 8-7 στο φινάλε δεν κατάφερε να πετύχει στην ανατροπή. Ο Απόλλων έπαιξε καλά στην άμυνα, έχοντας σε πολύ καλή μέρα και τον Χανιώτη τερματοφύλακα Κώστα Γαλανίδη, αλλά δεν είχε τις κατάλληλες επιθετικές επιλογές που θα τον οδηγούσαν στη νίκη.

Πλέον δυσκολεύουν τα πράγματα για τον Απόλλωνα όσον αφορά στην υπόθεση πρόκριση, καθώς θέλει και ήττα της Τεράσα από τη Σόλνοκ σε συνδυασμό με δική του νίκη το Σάββατο επί των Ισπανών, για να ελπίζει στη συνέχεια σε νίκη της Τεράσα επί της Στρασμπούργκ (και ήττα των Γάλλων από τους Ούγγρους). Με την πρόκριση σε αυτήν την περίπτωση να κρίνεται στα γκολ και την τριπλή ισοβαθμία.

Οκτάλεπτα: 3-3, 3-1, 2-2, 0-1.

Η σύνθεση και τα γκολ του Απόλλωνα Σμύρνης: Γαλανίδης, Καβουσανος, Τοράκης, Αλαμάνος, Βιτέλλας, Μίτροβιτς 2, Μοσκόφ 1, Γούνας 1, Σολανάκης 1, Χατζηκυριακάκης, Δερμιτζάκης, Γωνιωτάκης 2, Παπαγεωργίου.

Το υπόλοιπο πρόγραμμα του Απόλλωνα:

17:00 Απόλλωνας – Τεράσα

Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2020
12:00 Απόλλωνας – Σόλνοκ

Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια στην Βαρκελώνη απέναντι στην Ουγγρική Βαζούτας αλλά ηττήθηκε με 18-9 στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού κυπέλλου που πραγματοποιείται στην Καταλανική πρωτεύουσα.

Οι πολίστες του Κώστα Δήμου αντέδρασαν από την αρχή της συνάντησης και παρέμειναν στην διεκδίκηση της νίκης έως το τέλος της τρίτης περιόδου (9-7). Στην τελευταία περίοδο (5 λεπτά πριν το φινάλε) κι ενώ το σκορ ήταν 12-7 αποβλήθηκε από το παιχνίδι ο Σπούνερ και οι Νεοσμυνιώτες απώλεσαν κάθε δυνατότητα αντίδρασης στα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού.

Οκτάλεπτα: 4-3, 3-3, 2-1, 9-2.

Η Ελληνική ομάδα αγωνίστηκε με τους: Σαλτερή, Μπουζαλά, Σπυρόπουλο, Σπούνερ 1, Μπραΐμη 1, Γαβαλά 1, Καλαϊτζή 1, Νταλάπα, Αλεξίου, Δήμου 1, Μπαρακάτ 3, Καπετανάκη 1 και Λιμαράκη.

Τα γκολ των Μαγυάρων πετυχαν οι Νάγκι 6, Γκιάρφας 4, Άγκι 2, Κόβατς 2, Μέσαρος 2, Σουγκάρ 1, Παζτορ 1.