Μια ανάσα απ’ τους ομίλους με… γκολ-ποίημα από Ελ Αραμπί

Ποδόσφαιρο 23 Σεπτεμβρίου 2020, 23:58

Χάρη σ’ ένα καταπληκτικό γκολ από τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί, ο Ολυμπιακός έθεσε τις βάσεις προκειμένου να εξασφαλίσει για μία ακόμα χρονιά την συμμετοχή του στο Champions League.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν πιο αποτελεσματικοί στο δεύτερο ημίχρονο, καθαρίζοντας την Ομόνοια με σκορ 2-0, αποκτώντας έτσι σοβαρές πιθανότητες για να δώσουν για μία ακόμα χρονιά το παρών στους ομίλους.

Η κυπριακή Ομόνοια αποδείχτηκε πολύ σκληρό καρύδι ωστόσο για τον Ολυμπιακό, καθώς με άμυνα… μπετόν μέχρι το 69ο λεπτό έβαλε πολύ δύσκολα στους γηπεδούχους.

Η νίκη για τον Ολυμπιακό ξεκλείδωσε από το πέναλτι που κέρδισε ο Ραντζέλοβιτς ο οποίος ανατράπηκε από τον Λέγιακς, πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Βαλμπουενά, με το τελικό 2-0 να σφραγίζει ο Ελ Αραμπί με μία καταπληκτική ενέργεια στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Ολυμπιακός κρατά έτσι την τύχη στα χέρια του, έχει το πάνω χέρι για να περάσει στους ομίλους, κάτι που θα ξεκαθαρίσει οριστικά στη ρεβάνς του ΓΣΠ της Λευκωσίας την προσεχή Τρίτη.

Διαιτητής: Μακέλι (Ολλανδία). Βοηθοί: Ντικς (Ολλανδία) – Στέεγκστρα (Ολλανδία). 4ος διαιτητής: Λίντχουντ Ολλανδία). VAR: Κάμφιους (Ολλανδία). AVAR: Μπλουμ (Ολλανδία).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Χολέμπας, Σεμέδο, Μπα, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μασούρας (59’ Ραντζέλοβιτς), Φορτούνης (59’ Ελ Αραμπί), Βαλμπουενά, Χασάν (76’ Εμβιλά)

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χουμποτσάν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέγιακς, Μπουτεάκ (87’ Λοΐζου), Τζόρντι Γκόμεθ, Βίτορ Γκόμες, Παπουλής (81’ Ασαντέ), Σένε (46’ Ντούρις), Τιάγκο