Μετά από 120′ απέκλεισε την ΑΕ Κυδωνίας

Ικαρος Μουρνιών ΕΠΣΧ ΑΕ Κυδωνίας | 4 Οκτ 2020, 21:47

Στη δεύτερη φάση του κυπέλλου Χανίων προκρίθηκε ο Ίκαρος Μουρνιών. Μετά από ένα έντονο παιχνίδι -που χρειάστηκε παράταση για να καθοριστεί νικητής- επικράτησε της ΑΕ Κυδωνίας με 4-2 κι αντιμετωπίζει στη συνέχεια τον Ιδομενέα.

ARENA-SPORT-CAFE-LOGO

Το ματς ήταν πραγματικά εντυπωσιακό με δύο γκολ σε κάθε μέρος και τον Ικαρο να φτάνει σε ανατροπή αφού είχε βρεθεί να χάνει με 1-2 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Μπουντακόπουλος πέτυχε το πρώτο φετινό γκολ του Ικάρου στη σεζόν στο 23ο λεπτό, ενώ η απάντηση από πλευράς φιλοξενούμενων ήρθε στο 39′ με τον Μεμά για το 1-1 του ημιχρόνου.

Η Ένωση έφτασε σε πλήρη ανατροπή στο ματς λίγα λεπτά αφότου ξεκίνημα το β’ μέρος και αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Μεγαλακάκη να χριστεί σκόρερ του 1-2 απέναντι στην ομάδα με την οποία αγωνίστηκε για αρκετά χρόνια κατά το παρελθόν.

Οι γηπεδούχοι πάλεψαν για την ισοφάριση και την κατάφεραν στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης. Ο Λιάσκας κέρδισε πέναλτι και ο Χριστόπουλος που ανέλαβε να το εκτελέσει, έστειλε το ματς στην παράταση (2-2).

Στο έξτρα ημίωρο, το γκολ της νέας ανατροπής του Ικάρου σημειώθηκε στο 101′ με σουτ του Παπαδάκη, έπειτα από απόκρουση του Βέρδου σε σουτ του Βελή.

Με το υπέρ τους προβάδισμα, οι γηπεδούχοι σφράγισαν την πρόκριση στο 110′ με σουτ-φωτοβολίδα του Στεργίου από μακρινή απόσταση.

Διαιτητής: Χρ. Γιαννουλάκης Βοηθοί: Κουρκουμελάκης-Γαλάνης

Ικαρος Μουρνιών (Μανώλης Πηγουνάκης): Νιαουνάκης, Κουργιαντάκης, Λαφαζάνης, Ντρογκασβίλι (90′ Γιαννολάρης), Χριστόπουλος, Ζυμβραγάκης, Λιάσκας (76′ Βελής), Μπουντακόπουλος (55′ Γαλεράκης), Χαϊντούτης, Αγγέλου (65′ Στεργίου), Παπαδάκης (112′ Ντε Σόουζα)

ΑΕ Κυδωνίας (Γιώργος Μπονατάκης): Βέρδος, Δασκαλάκης, Ψαρουδάκης (113′ Λαδόπουλος), Παρασκευούδης (70′ Σκαρπέτης), Σφυριδάκης, Κατσουλάκης (65′ Δάσκαλος), Μέμα, Χιντρέι, Μεγαλακάκης, Οκερέκε, Καλογεράκης (104′ Λούπου)

Συνοπτικά η εικόνα του κυπέλλου Χανίων:

Α’ Φάση
23.Σπάθα-Παγχανιακός/ΔΑΑΟΧ 2-0
24.Ικαρος Μουρνιών-ΑΕ Κυδωνίας 4-2
25.Ηρακλής Νεροκούρου-Χάλης 3-1
26.Νέοι Μινωταύρου-Δόξα Παχιανών 2-5
27.Θησέας-Αρης Σούδας (07/10)
28.Ιωνία 2000-Νέος Κισσαμικός 0-2

Β’ φάση
29.Θύελλα-Τιτάν
30. Μινώταυρος-Πλατανιάς
31.Πανακρωτηριακός-Σπάθα
32.Ιδομενέας-Ικαρος Μουρνιών
33.Γρανίτης-Ηρακλής Νεροκούρου
34.Δόξα Παχιανών-ΣΥΝΚΑ
35.Παλαιόχωρα-Θησέας ή Αρης Σούδας
36.Νέος Κισσαμικός-Απόλλων

Mikel Chania Delivery
pallas""
Antonis Garden
Digenakis

Rabona ad