Μεγάλη νίκη του ΑΟΚ Χανιά απέναντι στο Ιλιον (85-75)

Α.Ο.Κ. Χανιά | 20 Οκτωβρίου 2019, 18:58

Ο ΑΟΚ Χανιά παίζοντας ένα απ' τα καλύτερα παιχνίδια της ιστορίας του κατάφερε και πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν απέναντι στην Ενωση Ιλίου στο κλειστό του Κλαδισού με 85-75. Εξαιρετική εμφάνιση από την ομάδα του Χρήστου Παπανικολάου.

Ο ΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να χτίσει μια διαφορά η οποία μπορεί να μην αποτυπώνεται στο σκορ αλλά στο παρκέ τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά. Ο Σίμος Ιωακειμίδης αναλαμβάνοντας το ρόλο του σκόρερ στα πρώτα λεπτά του αγώνα και με την ομάδα του Χρήστου Παπανικολάου να δουλεύει σαν καλοκουρδισμένη μηχανή δεν έδωσε πραγματικά περιθώρια στους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΟΚ ξεκίνησε με άστοχες προσπάθειες και κακές επιλογές επιθετικά, μένοντας ουσιαστικά για τρία λεπτά χωρίς σκορ με το Ιλιον να εκμεταλλεύεται την κατάσταση και να ψαλιδίζει τη διαφορά στο καλάθι. Οι παίκτες της ομάδας των Χανίων κατάφεραν πάραυτα να κρατήσουν εξαιρετικά στην άμυνα ειδικά μέσα στη ρακέτα, εκμεταλλευόμενοι τη διαφορά ύψους των δύο ομάδων.

Μηντζαρίδης, Ιωακειμίδης και Κιγμέτογλου πήραν την ομάδα… απ’ το χέρι στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου χτίζοντας μια διαφορά της τάξης των 8 πόντων και στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 43-35 υπέρ του ΑΟΚ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναγιώτης Κατράνας πήρε τ’ όπλο του! Βρίσκοντας ελεύθερα σουτ έξω απ’ τα 6.75μ., ο δεινός σουτέρ κατάφερε να συντηρήσει τη διαφορά για την ομάδα των Χανίων με την αμυντική λειτουργία της ομάδας να… μπάζει, δεχόμενη εύκολα καλάθια σε δεύτερο χρόνο από επιθετικά ριμπάουντ.

Πάραυτα, οι γηπεδούχοι πείσμωσαν και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο με το σκορ υπέρ τους στο 65-58 έχοντας χάσει έδαφος στη παρουσία τους στην ρακέτα και τους παίκτες του Ιλίου να κάνουν το παιχνίδι τους, με τον Μπελλά να βάζει σε… μπελάδες την ομάδα των Χανίων.

Στην τελευταία περίοδο, το Ιλιον εκμεταλλευόμενο την απουσία του Μάριου Σκαμνάκη απ’ τη ρακέτα (ο οποίος χρεώθηκε με δύο αυστηρά φάουλ στο τέλος της τρίτης περιόδου μένοντας εκτός παρκέ με 5) κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με ένα σερί 8-0, 7:30 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού με 65-66.

Κάπου εκεί μίλησε η εμπειρία του Παναγιώτη Κιγμέτογλου και του Παναγιώτη Κατράνα. Μετά τα αλλεπάλληλα άστοχα σουτ από Ζανιδάκη και Αλεξίου ο πολύπειρος σέντερ του ΑΟΚ έδωσε λύσεις αμυντικά και επιθετικά βοηθώντας τους γηπεδούχους να πάρουν και πάλι μια διαφορά 7 πόντων (76-69) 4:30 λεπτά πριν από τη λήξη.

Η ομάδα των Χανίων παρουσιάστηκε στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού πιο σοβαρή από ποτέ καταφέρνοντας να συντηρήσει το προβάδισμα και να πάρει τελικά τη νίκη με 85-75 κατακτώντας παράλληλα το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν και τον Χρήστο Παπανικολάου να παρουσιάζει ένα σύνολο το οποίο δείχνει να συμμετέχει με αξιώσεις στην κατηγορία.

MVP: Η εμπειρία των παικτών του ΑΟΚ. Με πρωτοκάθεδρους τους Σίμο Ιωακειμίδη, Παναγιώτη Κιγμέτογλου και Παναγιώτη Κατράνα ο ΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει ένα παιχνίδι στο οποίο ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού αλλά η επιθετική δυστοκία και η αδυναμία στη ρακέτα στην τέταρτη περίοδο παραλίγο να του στερήσουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-35, 65-58, 85-75

ΑΟΚ (Χρήστος Παπανικολάου): Κελεσίδης 20, Ιωακειμίδης 23, Αλεξίου 5, Σκαμνάκης 6, Ζανιδάκης 5, Βρεττός, Κατράνας 11, Μηντζαρίδης, Κιγμέτογλου 11, Αδοντάκης 4, Σειραδάκης, Παλαιοκρασάς

Ενωση Ιλίου (Τάκης Πανούλιας): Ραγιάς, Μιζέλλας 6, Γεροκώστας 6, Φούντας 7, Δάρμης, Μπολατόγλου 21, Κατσαρός, Μπελλάς 17, Ραλλάκης 2, Μανταλβάνος 10, Τσιουμπρής 6, Βάτσιος