Μεγάλη νίκη για τη Λάρισα που κράτησε τον Λεβαδειακό… στον βυθό

Super League 1 20 Φεβρουαρίου 2017, 23:18

Έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή το Βασίλη Ρέντζα που είχε ένα γκολ και μία ασίστ, η Λάρισα κατόρθωσε να πάρει μεγάλη νίκη επί του Λεβαδειακού στο "AEL FC ARENA" με 2-1 και να απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού, στην οποία άφησε τον αντίπαλο της.

Σε ένα ματς που μπορούσε να χαρακτηριστεί χωρίς… αύριο, ειδικότερα για τους φιλοξενούμενους, η Λάρισα κατάφερε με τη νίκη της να ανέβει στους 20 βαθμούς και να κρατήσει παράλληλα χαμηλά την ομάδα της Λιβαδειάς, στην προτελευταία θέση αφού έμεινε στους 14 μαζί με τον Ηρακλή.

Με δημιουργό τον Ρέντζα και σκόρερ του πρώτου τέρματος τον Αγκάνοβιτς που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ωραίο πλασέ πάνω στην κίνηση η Λάρισα πήρε το προβάδισμα στο 22′ το οποίο κρατούσε μέχρι και το 61′.

Σε εκείνο το λεπτό ήρθε ο Καλτσάς να φέρει το ματς στο 1-1 για τον Λεβαδειακό, ενώ η αποβολή του Ντέλετιτς για τη Λάρισα στο αμέσως επόμενο λεπτό, έδειχνε να δίνει τα ηνία του παιχνιδιού στους φιλοξενούμενους.

Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα επανήλθε η αριθμητική ισορροπία στο ματς, αφού ο Στυλιαράς απέβαλλε και τον Γιουσούφ για τον Λεβαδειακό με δεύτερη κίτρινη κάρτα σε δυνατό μαρκάρισμα που έκανε στη μεσαία γραμμή.

Η Λάρισα χωρίς να αφήσει αυτή την ευκαιρία να πάει χαμένη, “χτύπησε” σχεδόν άμεσα, αφού στο 71′ κατάφερε να πετύχει το δεύτερο γκολ στο παχνίδι, με τον Ρέντζα αυτή την φορά σε ρόλο σέντερ-φορ να βρίσκει τον τρόπο να σκοράρει μέσα στην περιοχή, με κεφαλιά, μετά από σέντρα που έκανε ο Ναζλίδης (2-1).

Στα επόμενα λεπτά που απέμειναν οι Λαρισαίοι δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τους φιλοξενούμενους και κράτησαν έτσι μία από τις πιο σημαντικές νίκες που έχουν πάρει μέχρι τώρα στη φετινή περίοδο. Μία νίκη που σημαίνει ότι δίνει… έξι βαθμούς, αφού η Λάρισα υπερτερεί πλέον και σε τυχόν ισοβαθμία με τον αντίπαλο της μετά το 1-1 του α’ γύρου.

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενόδοχοφ, Ρέντζας (88′ Γιοβάνοβιτς), Φάρκας, Φατιόν, Αβραάμ, Μασαλέσα, Ντέλετιτς, Αγκάνοβιτς (77′ Βαρέλα), Ρέγες (54′ Γκουλουζάντε), Ναζλίδης, Ικάουνιεκς

Λεβαδειακός (Γιάννης Χριστόπουλος): Ναμάσκο, Βούρος (77′ Μιλιάζες), Μεντί, Ουόν (32′ Τριποτσέρης), Νιασέ, Καλτσάς, Ζεζίνιο, Τόνι Σίλβα (87′ Βασιλείου), Γιουσούφ, Καραμπουέ, Γιακουμάκης