Μεγάλη νίκη επί του Κρόνου Αγ. Δημητρίου!

Α.Ο.Κ. Χανιά | 10 Δεκεμβρίου 2017, 21:09

Μια μεγάλη νίκη κατάφερε να πετύχει ο ΑΟΚ Χανιά, επικρατώντας την Κυριακή το απόγευμα στον Κλαδισό με σκορ 71-67 του Κρόνου Αγ. Δημητρίου. Μια νίκη... εκτός προγράμματος για τους παίκτες του Λευτέρη Θεοδωράκη που το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα τα παρατήσουν!

Αυτή είναι η δεύτερη νίκη, λοιπόν, στην Γ’ Εθνική για τον ΑΟΚ Χανιά, που όμως θα πρέπει να συνεχίσει σε αυτούς τους ρυθμούς και στη συνέχεια για να μπορέσει να εκπληρώσει το μεγάλο του στόχο, που είναι η παραμονή στην κατηγορία. Η νίκη χαρακτηρίζεται “εκτός προγράμματος”, όχι γιατί ο ΑΟΚ δεν είχε σαν στόχο να κερδίσει, αλλά γιατί ο Κρόνος θεωρείται μια αρκετά ανταγωνιστική ομάδα.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Μετά το “μουδιασμένο” πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του ΑΟΚ Χανιά πήρε τα “ηνία” της αναμέτρησης και κατάφερε να βρεθεί προηγούμενη με 33-30, αφού πρώτα έκανε ένα σερί 10-0 από το 23-30. Στην επανάληψη το ματς πήγαινε οριακά, με τον ΑΟΚ Χανιά να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες της χανιώτικης ομάδας έδειξαν την απαιτούμενη ψυχραιμία στις βολές και κατάφεραν και κέρδισαν το ματς.

“Συνταγή” της νίκης αποτέλεσε η εξαιρετική άμυνα του ΑΟΚ Χανιά. Χαρακτηριστικό ότι στη β’ περίοδο δέχτηκε μόλις 8 (!) πόντους.

Τα 10λεπτα: 16-22, 33-30, 49-49, 71-67

ΑΟΚ Χανιά (Λευτέρης Θεοδωράκης): Αράπης, Κουτσαυδής, Αλεξίου 3, Υφαντόπουλος 15, Σαράντης 18, Μπαγάκης, Πούρος, Κολαρετάκης, Σκαμνάκης 4, Αδοντάκης 18, Τασιούδης 9, Παπαδάκης.

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Κώστας Παπαμάρκος): Ζαρεδώνης 14, Στραγανιώτης 7, Νάτσο 5, Ξιούρας 10, Πουρνάρας, Κακαριάς, Κόης 14, Κοσμετάτος, Σολωμός 16, Ανδρεάτος, Πετράκος.

Φωτ.: haniotika-nea.gr