Με τρίποντο του Μερμίγκη νίκησε η Εθνική την Εσθονία

Μπάσκετ 3 Αυγούστου 2021, 19:46

Με "βόμβα" τριών πόντων του Γιάννη Μερμίγκη έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Εθνική Εφήβων επικράτησε με 85-83 της Εσθονίας στην πρεμιέρα του European Challenger που φιλοξενείται στο Τελ Αβίβ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (82-78) στην παράταση, αλλά το τρίποντο του Ρόος και το καλάθι του Βέεσαρ έφεραν μπροστά στο σκορ τους Εσθονούς (83-82).

Τότε “μίλησε” ο πρώην παίκτης του Κύδωνα Χανίων και νυν της ΧΑΝΘ, ο οποίος με τρίποντο στα έξι δεύτερα πριν το φινάλε έδωσε τη νίκη στην Εθνική μας, καθώς ο Μπαζίνας έκλεψε την μπάλα και δεν επέτρεψε στην Εσθονία να ολοκληρώσει την τελευταία της επίθεση.

Ο Γιάννης Μερμίγκης τελείωσε το ματς με πέντε (5) πόντους (το εν λόγω τρίποντο συν δύο εύστοχες βολές, ενώ είχε και εννέα άστοχα σου δύο πόντων), ενώ “κατέβασε” και έξι ριμπάουντ αγωνιζόμενος τριάντα λεπτά και οκτώ δευτερόλεπτα (30:08).

Το απόγευμα της Τετάρτης (04/08, 17:00) η Εθνική Εφήβων θα αντιμετωπίσει τη Λιθουανία στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Διαιτητές: Αράνια, Μοντέιρο, Μουμίνι
Δεκάλεπτα: 18-20, 39-33, 58-53, 73-73 (κ.α.), 83-85