Με το… δεξί η επιστροφή του Κρ. Αστέρα

Κρητικός Αστέρας ΑΠ Σούδας | 23 Οκτωβρίου 2022, 13:01

Η επιστροφή του Κρητικού Αστέρα στη Β’ Κατηγορία συνοδεύτηκε από τη δύσκολη αλλά πολύτιμη εκτός έδρας νίκη με 2-1, κόντρα στην ΑΠ Σούδας, που έπαιζε με δέκα παίκτες από το 56’.

Στην “καυτή” από τον ήλιο Σούδα οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να πάρουν το προβάδισμα λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου, όταν ευστόχησε σε πέναλτι ο Γρηγορομιχελάκης (37’).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για το νεανικό σύνολο του Στέλιου Κουκουδάκη, που βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον πολύπειρο επιθετικό Μαναρώλη, για το 1-1 στο 49’. Στο 56’ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες του αγώνα, με τον Φούκα να αντικρίζει κόκκινη κάρτα για αντιαθλητικό μαρκάρισμα.

Ο Αστέρας μπόρεσε να αξιοποιήσει το αριθμητικό του πλεονέκτημα, σκοράροντας στο 72’ με τον έμπειρο Αγιασμενάκη, σε φάση που διαμαρτυρήθηκαν έντονα για φάουλ στον Βουλγαράκη οι γηπεδούχοι.

Διαιτητής: Ψιλιτέλης
Βοηθοί: Μαυρεδάκης – Στεφανίδου

ΑΠ Σούδας (Στέλιος Κουκουδάκης): Βουλγαράκης, Αθανασόπουλος (84’ Σφακιωτάκης), Βασιλάκης (46’ Παπαγεωργίου Γ.), Φούκας, Αρχοντάκης, Κέτι, Μπίτι (84’ Αγγελόπουλος), Μπαμπούλης, Κουρκουμελάκης (60’ Ντινάκου), Μαναρώλης, Πιρπινάκης (60’ Λυμπεράκης)

Κρητικός Αστέρας (Χρήστος Τραχανατζής): Κουκουλάς, Δημητρίου, Σανδαλάκης, Λίτσι, Κούρος (75’ Σάντεκ), Αγιασμενάκης, Ζολώτας (83’ Π. Γκέκας), Μπαλίου, Δ. Γκέκας (89’ Ντάλλας), Ρικουνάκης, Γρηγορομιχελάκης.