Με σούπερ Ντέλετιτς νίκη παραμονής η Λαμία

Super League 1 12 Απριλίου 2021, 21:53

Ο Μίλος Ντέλετιτς είχε γκολ (το νικητήριο), ασίστ και δοκάρι στους "Ζωσιμάδες" και οδήγησε τη Λαμία στη νίκη - ανατροπή επί του ΠΑΣ Γιάννινα κάνοντας άλμα παραμονής.

Ο ΠΑΣ είδε το παιχνίδι να πηγαίνει όπως και εκείνο της προηγούμενης αγωνιστικής στο Ηράκλειο, όπου έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος (0-1) για να ηττηθείσ το φινάλε (2-1) από τον ΟΦΗ. Ακριβώς η ίδια εξέλιξη και στους “Ζωσιμάδες” απέναντι στη Λαμία.

Το παιχνίδι ήταν άκρως ενδιαφέρον με καλό ρυθμό, αρκετές ευκαιρίες, τρία γκολ, ανατροπή και δύο δοκάρια. Τα κυριότερα σημεία του αγώνα που έριξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής των πλέι άουτ:

10′ 1-0. Εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων, οι αμυνόμενοι δεν κατάφεραν να διώξουν και ο Φαμπρίτσιο Μπρένερ από κοντά νίκησε τον Επασί ανοίγοντας το σκορ.

47′ 1-1. Εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς, κεφαλιά του Άνταμ Τζανετόπουλου και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο ξεκίνημα της επανάληψης.

48′ ΔΟΚΑΡΙ. Ο Τζανετόπουλος ένα λεπτά μετά το τέρμα που σημείωσε παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ με το κεφάλι, αλλά τελικά στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Επασί.

73′ ΔΟΚΑΡΙ. Η κεφαλιά -πάσα του Καραμάνου έβγαλε τετ-α-τετ τον Μίλος Ντέλετιτς, ο ο οποίος σημάδεψε το δοκάρι του Λοντίγκιν.

82′ 1-2. Ο Μίλος Ντέλετιτς έγινε αποδέκτης της ασίστ του Βασιλακάκη (που είχε περάσει στο ματς λίγα λεπτά πριν) και με εξαιρετικό τελείωμα έδωσε στη Λαμία τη νίκη και το τρίποντο.

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου
Βοηθοί: Χρυσούλα Κουρομπύλια – Αθανάσιος Κολοσιώνης
4ος διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος (62′ Σάλιακας), Παντελάκης, Εραμούσπε, Πέερσμαν (23′ λ.τρ. Πήλιος), Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Καρτάλης (62′ Παμλίδης), Μπρένερ (84′ Γροσδάνης), Ελευθεριάδης (82′ Λιάσος), Μιλιντσεάνου.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Βύντρα, Σκόνδρας, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Μπιάρνασον (76′ Βασιλακάκης), Ντέλετιτς (88′ Γκούγκα), Καραμάνος.