Με “υπογραφή” Κουλούρη το πρώτο “τρίποντο”

Ιδομενέας Θησέας | 18 Οκτωβρίου 2020, 19:01

Ο Ιδομενέας με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Κουλούρη που είχε ένα γκολ και δύο ασίστ, κατάφερε να πανηγυρίσει την παρθενική του νίκη για τη νέα σεζόν, μετά το εκτός έδρας 3-2 επί του Θησέα.

Στο ματς που “έριξε” την αυλαία της 2ης αγωνιστικής για την Α’ κατηγορία, ο Ιδομενέας προηγήθηκε πολύ γρηγορα μέχρι το 53′ με 0-3 και παρότι είδε τον Θησέα να μπαίνει ξανά στο ματς (2-3) στο τελευταίο 20λεπτο, κράτησε στο τέλος την πολυπόθητη νίκη.

Από τη σέντρα του Καλαϊτζάκη στο 31′ ο Κουλούρης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και άνοιξε το σκορ για τον Ιδομενέα (0-1).

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο, αφού στο 40′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 0-2, αυτή τη φορά με τον Κουλούρη να βγάζει τη μπάλα για τον Μαρακάκη που βρήκε δίχτυα.

Με την ψυχολογία υπέρ του ο Ιδομενέας έφτασε και σ’ ένα τρίτο γκολ πολύ γρήγορα στο 53ο λεπτό. Ο Κουλούρης ήταν ξανά ο δημιουργός αφού από τη δική του σέντρα, ο Ντουντουνάκης έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα του Βροντάκη (0-3).

Ο Θησέας δεν παράτησε το ματς και χάρη σε δύο γκολ που πέτυχε μέσα σε λίγα λεπτά μετά το 70′, μπήκε ξανά στη διεκδίκηση ενός αποτελέσματος.

Στο 70′, από φάουλ του Σιδέρη, ο Τσιριβάς μείωσε σε 1-3. Ο σκόρερ ήταν ο δημιουργός του 2-3 λίγο μετά στο 76′, με τον Μερόλλι να χρίζεται σκόρερ.

Το ματς κάπου εκεί έγινε… ροντέο, αλλά ο Ιδομενέας κράτησε τη νίκη και “έπιασε” τον Θησέα στους τρεις βαθμούς, μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές του νέου πρωταθλήματος.

Διαιτητής: Κουκλάκης Βοηθοί: Παναγόπουλος – Ψιλιτέλης

Θησέας (Πέτρος Γιανναράκης): Βροντάκης, Πενταράκης, Εμ. Γκιόκα, Αρ. Γκιόκα, Μπαμπουνάκης, Παλαθούρας, Σιδέρης, Καραμιχάλης (57′ Ξηράκης), Στρατουδάκης (57′ Τσεκρέζι), Μερόλλι, Μάρκου (57′ Τσιριβάς)

Ιδομενέας (Μάριος Σεργάκης): Π. Γεωργανάς, Γ. Γεωργανάς, Βαρίκος, Σπ. Μπιτζανάκης, Αφράτης, Τρουλλινός (75′ Μωραϊτάκης), Καλαϊτζάκης, Μερόλλη (30′ Ντουντουνάκης), Μαρακάκης (70′ Παντελακάκης), Κουλούρης, Εμ. Μπιτζανάκης