Με “χρυσή αλλαγή” τον Καπνίδη πέρασε από το Αίγιο

Football League 13 Απριλίου 2017, 17:01

Ο Άρης έγινε μόλις η δεύτερη ομάδα, μετά τον ΟΦΗ, που πέρασε από τη δύσκολη έδρα του Παναιγιάλειου, επικρατώντας με 1-0 των γηπεδούχων, με "χρυσή αλλαγή" τον Καπνίδη.

Με το 6ο του γκολ στο πρωτάθλημα ο Καπνίδης έδωσε τη λύση για τον Άρη στο 53’ με ιδανικό σουτ από μπαλιά του Μπούρμπου, κρατώντας την ομάδα του “ζωντανή” στο κυνήγι της ανόδου.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με τον Τσιλιγκίρη στο ξεκίνημα του β’ μέρους (47′) να έχει καλή ευκαιρία για το 1-0 αλλά να μην κάνει καλό τελείωμα. Στο 53′ ο Μπούρμπος σήκωσε την μπάλα για τον Καπνίδη που με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή σημείωσε το μοναδικό γκολ.

Στο 66′ ο Διούδης αρνήθηκε την ισοφάριση σε σουτ του Τσιλιγκίρη, ενώ στο 81′ ο Καπνίδης έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 0-2. Στις καθυστερήσεις ξανά ο Διούδης έστω και δύσκολα απέτρεψε την ισοφάριση σε φάουλ του Καζναφέρη.

Διαιτητής: Μαρκαντωνάτος (Ηλείας)
Βοηθοί: Παπανικολάου-Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας)
4ος διαιτητής: Κακρίδης (Κορινθίας)

Κίτρινες κάρτες: Τζανακάκης (22’), Μπούρμπος (32’), Τάτος (45’), Νέτο (85’), Ιβάνκο (90+3’)

Παναιγιάλειος (Δημήτρης Σπανός): Γκαραβέλης, Ρότας, Στίκας, Μωϋσίδης (88’ Ιβάνκο), Ντέμο, Τρίγκας (56’ Ξόμπλιος), Καζναφέρης, Μπούζας (69’ Βουτσιώτης), Σκαρτσίλας, Τσιλιγκίρης, Κρητικός.

Άρης (Νίκος Κωστένογλου): Διούδης, Μπούρμπος, Σόουζα, Ταυλαρίδης, Τζανακάκης, Ρόβας, Πίτου Γκαρσία, Τάτος (65’ Νέτο), Ντούνης, Μιλούνοβιτς (46’ Καπνίδης), Ίλιτς (73’ Καράμπελας)