Με… πάρτι επί της Μπριζ γιόρτασε η ΑΕΚ την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα

Super League 1 24 Αυγούστου 2017, 23:01

Με... πάρτι επί της Μπριζ πανηγυρίζει η ΑΕΚ την επιστροφή της στο ευρωπαϊκό στερέωμα! Η Ενωση κατάφερε να διαλύσει με 3-0 τους Βέλγους, παίρνοντας έτσι την πρόκριση στους ομίλους τους Γιουρόπα Λιγκ με εντυπωσιακό τρόπο.

Η ΑΕΚ είχε καταφέρει μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα στο Βέλγιο να θέσει τις βάσεις για την πρόκριση από το α’ κιόλας ημίχρονο, όταν το σκορ ήταν ήδη 2-0 υπέρ της. Αυτό συνέβη από το εύστοχο χτύπημα πέναλτι από τον Χριστοδουλόπουλο στο 27ο λεπτό, το οποίο κέρδισε ο Σιμόες απο τον Χόρβατ.

Η ΑΕΚ κατάφερε λίγο αργότερα να φτάσει και σε ένα δεύτερο γκολ, όταν στο 39’ από την κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι μετά την επέμβαση του Χόρβατ, με τον Σιμόες στην επαναφορά με κεφαλιά να σημειώνει το 2-0.

Το τελικό 3-0 ήρθε στις καθυστερήσεις, πλέον, του ματς όταν μετά από εξαιρετική αντεπίθεση, ο Μάνταλος πήρε την κεφαλιά, ο Σιμόες πραγματοποίησε το πλασέ, η μπάλα κόντραρε στον Ντένσβιλ και ο Πορτογάλος την έσπρωξε στα δίχτυα.

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Λόπες (61’ Γιόχανσον), Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Γαλανόπουλος, Σιμόες, Μάνταλος, Κλωναρίδης (67’ Αλμέιδα), Χριστοδουλόπουλος (78’ Γκάλο)

Μπριζ: Χόρβατ, Παλάσιος (46’ Κουλς), Ενγκελς, Ντένσβιλ, Βόρμερ, Νακάμπα, Βανάκεν, Ντε Μποκ, Ντιαμπί, Βόσεν (46’ Ραφαέλοφ), Ντένις (59’ Λιμπόμπε)