Με Παπαθανασίου ο πρώτος βαθμός για Σούδα

Άρης Σούδας | 25 Οκτωβρίου 2020, 17:07

Τον πρώτο βαθμό στο πρωτάθλημα απέσπασε ο Αρης Σούδας, παίρνοντας την ισοπαλία με σκορ 1-1 στην Αλικαρνασσό κόντρα στον Πόρο.

Η ομάδα του Νίκου Μαναρώλη είχε την ευκαιρία να σκοράρει πρώτη, έχοντας μια πολύ καλή απόδοση ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η σημαντικότερη φάση που σημειώθηκε από την κεφαλιά του Τσίγκα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι (44’). Προηγουμένως, ο Μήτρου χρειάστηκε να σώσει με επιτυχία τον Πόρο με το κοντινό σουτ του Μποτωνάκη στο 27’.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και κατάφεραν να φτάσουν πρώτοι στο γκολ, κάτι που πέτυχαν με τον Καστελλιανάκη στο 47ο λεπτό, ένα γκολ το οποίο ξεκίνησε από την εκτέλεση κόρνερ του Φραγκουλάκη, με το Βροντάκη να μην “καθαρίζει” τη φάση, για ν’ ακολουθήσει το δυνατό σουτ από κοντά από τον επιθετικό του Πόρου.

Το προβάδισμα πάντως για τους γηπεδούχους δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 59’ μετά την ασίστ του Μποτωνάκη στον Παπαθανασίου, ο τελευταίος με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μήτρου.

Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από τρεις αναγκαστικές αλλαγές για τον Πόρο, καθώς τραυματίστηκαν κατά σειρά ο Γιώργος Πολυχρονάκης (22′) και ο αντικαταστάτης του στη συνέχεια, Θανάσης Τσουκαλάς (34′) ενώ στην επανάληψη (63′) χτύπησε και ο Κέβιν Τσακάνι.

Ανασταλτικός παράγοντας για τις δύο ομάδες η ζέστη αλλά και ο βαρύς αγωνιστικός χώρος από την κακοκαιρία των προηγούμενων ημερών και τα δύο παιχνίδια που πραγματοποιήθηκαν στο γήπεδο του Ηροδότου, Πέμπτη (22/10) και Σάββατο (24/10).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

16′ Σουτ του Σταυρακάκη από δεξιά μέσα στην περιοχή για τον Πόρο, η μπάλα έφυγε ψηλά, πάνω από τα δοκάρια του Βροντάκη.
27’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αρη Σούδας, σουτ από κοντά του Μποτωνάκη, έσωσε με τα πόδια ο Μήτρου.
44′ Δοκάρι για τον Αρη Σούδας. Η κεφαλιά του Τσίγκα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Μήτρου.
45’+2’ Εξαιρετική ατομική προσπάθεια και σουτ του Ροκάκη, απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μήτρου.
47′ (1-0) Κόρνερ Φραγκουλάκη από αριστερά, ο Βροντάκης δεν κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα και ο Καστελλιανάκης με δυνατό σουτ από κοντά σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
54′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πόρο. Φάουλ του Φραγκουλάκη, ο Καστελλιανάκης πάσαρε στον προωθημένο Πλαΐτάκη ο οποίος έκανε το γυριστό μέσα από την περιοχή και δεξιά με τον Βροντάκη να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.
59′ (1-1) “Σκάψιμο” της μπάλας του Μποτωνάκη στον Παπαθανασίου που με εξαιρετικό γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του ανήμπορου ν’ αντιδράσει αυτή τη φορά Μήτρου.
67′ Μακρινό σουτ Μποτωνάκη η μπάλα έφυγε άουτ.
90’+1′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πόρο. Φάουλ του Φραγκουλάκη από αριστερά, η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Βροντάκη.

Διαιτητής: Μόσχου (Λασιθίου). Βοηθοί: Καφεσάκης – Κοκοτάκης (Λασιθίου)

Πόρος (Βασίλης Κρασανάκης): Μήτρου, Φραγκιαδάκης, Πλαΐτάκης, Πολυχρονάκης (22’ λ.τρ. Τσουκαλάς, 34’ λ.τρ. Σκουλάς), Δουλγεράκης, Τσακάνι (63’ λ.τρ. Τριανταφυλλίδης), Φραγκουλάκης, Πήλιος, Σταυρακάκης, Πατσαρούχας, Καστελλιανάκης.

Αρης Σούδας (Νίκος Μαναρώλης): Βροντάκης, Νικολακάκης, Λιονάκης (53’ Σελάμης), Στεφανίδης, Βουρβαχάκης, Κυτράκης, Τσιμπρικίδης (86′ Ρουσάκης), Ροκάκης, Παπαθανασίου (82′ Φέζγκα), Μποτωνάκης, Τσίγκας