Με Νικητάκη η Εθνική Παίδων στο Ευρωπαϊκό

Βόλεϊ 7 Ιουλίου 2022, 10:50

Με τον Νικήτα Νικητάκη της ΓΕ Ηρακλείου στο προπονητικό επιτελείο η Εθνική ομάδα παίδων (Κ18) αναχώρησε για την Τιφλίδα.

KTEO Κρήτης

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα συμμετάσχει στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, το οποίο θα διεξαχθεί 9-17 Ιουλίου, αντιμετωπίζοντας στον 2ο όμιλο τις Ιταλία, Γερμανία, Βουλγαρία, Πολωνία και Σλοβενία.

Οσον αφορά τον Νικητάκη αποτελεί τον άμεσο συνεργάτη του ομοσπονδιακού προπονητή Παναγιώτη Λακασά.

Η αποστολή της Εθνικής Παίδων είναι η εξής:

Πασαδόροι: Δημήτριος Σουσουρίδης (ΜΓΣ Εθνικός), Σπυρίδων Γεροδήμος (ΑΣ Γιάννενα)
Διαγώνιοι: Γεράσιμος Τζάρας  (ΑΟ Πρεβέζης), Σταύρος Μούχλιας (ΑΣΑ Έβρος Σουφλίου)
Ακραίοι: Αλέξανδρος Νανόπουλος (ΑΟ Ιωνικός), Ευάγγελος Ρούσος  (ΑΟ Πρεβέζης), Ανδρέας Κοντοστάθης (ΜΓΣ Εθνικός), Στέφανος-Παντελής Ξεροβάσιλας (ΑΟ Καλαμάτα 80)
Κεντρικοί: Στέφανος Αδάμος (ΠΟ Ν. Μουδανιών), Άγγελος-Θεόδωρος Σταθέλος (ΑΣΑ Έβρος Σουφλίου), Άγγελος Χαλίλης (ΑΕΚ Αθηνών),  Έκτορας-Γεώργιος Καμαρινόπουλος-Φλουτούρε (ΑΕΚ Αθηνών)
Λίμπερο: Γεώργιος Τσαδήμας (ΑΠΣ Φθία Λαμίας), Πέτρος Πηλίτσης (ΕΑ Λαρίσης)

Αρχηγός Αποστολής είναι ο Παναγιώτης Καβαλλιεράκης ενώ το προπονητικό τιμ είναι το εξής:

Α΄ Προπονητής: Παναγιώτης Λακασάς
Β΄ Προπονητής: Νικήτας Νικητάκης
Γ΄ Προπονητής : Απόστολος Ναλμπάντης
Φυσικοθεραπευτής: Γεώργιος Καποτάς
Στατιστικολόγος: Παναγιώτης Τσότρας

Αναλυτικά οι όμιλοι της τελικής φάσης:

Α’ όμιλος: Γεωργία, Τσεχία, Βέλγιο, Γαλλία, Φινλανδία, Σερβία.
Β’ όμιλος: Ελλάδα, Ιταλία, Γερμανία, Βουλγαρία, Πολωνία, Σλοβενία.

Το πρόγραμμα του Β’ ομίλου 
Σάββατο 9 Ιουλίου
14:00 Γερμανία-Ιταλία
16:30 Πολωνία-Ελλάδα
19:00 Σλοβενία-Βουλγαρία

Κυριακή 10 Ιουλίου
14:00 Ιταλία-Ελλάδα
16:30 Βουλγαρία-Πολωνία
19:00 Γερμανία-Σλοβενία

Δευτέρα 11 Ιουλίου
14:00 Ελλάδα-Βουλγαρία
16:30 Πολωνία-Γερμανία
19:00 Σλοβενία-Ιταλία

Τετάρτη 13 Ιουλίου
14:00 Γερμανία-Ελλάδα
16:30 Σλοβενία-Πολωνία
19:00 Ιταλία-Βουλγαρία

Πέμπτη 14 Ιουλίου
14:00 Ελλάδα-Σλοβενία
16:30 Βουλγαρία-Γερμανία
19:00 Πολωνία-Ιταλία

*Οι  δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στα ημιτελικά (και παίζουν χιαστί μεταξύ τους), ενώ ο 3ος και ο 4ος θα αγωνιστούν (πάλι χιαστί) για τις θέσεις 5-8

 

manolikakis

Rabona ad