Με Μαρτσάκη στο 90+4’ “απόδραση” για Ρόδο

Football League 12 Μαΐου 2021, 17:08

Ενας Χανιώτης "χαμογέλασε" από την αναμέτρηση της Νίκης Βόλου με τη Ρόδο, αφού οι φιλοξενούμενοι με σκόρερ τον Στέφανο Μαρτσάκη στις καθυστερήσεις επικράτησαν 2-1, στο γήπεδο της Νεάπολης.

Η Νίκη Βόλου με τον Κώστα Περιστερίδη στην εστία… κλώτσησε τη νίκη στο τέλος, αφού έχασε πέναλτι στο 89’ με τον Ροχάνο.

Στο 49’ ο Ροχάνο πήρε την μπάλα από τον Καψάλη και σέντραρε ο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια πλάσαρε από κοντά ο Μέτσε για το 1-0. Η Ρόδος προσπάθησε να απαντήσει άμεσα αλλά το σουτ του Μακρή προσέκρουσε στο κάθετο δοκάρι στο 50’.

Στο 59’ ο Κρουθ έχασε μοναδική ευκαιρία σε τετ-α-τετ με τον Πίτκα, ο οποίος απέκρουσε το πλασέ του. Αφού δεν έγινε το 2-0 έγινε το 1-1 στο 62’ με τον Ρεβυθόπουλο να σεντράρει, τον Περιστερίδη να μη συγκρατεί την μπάλα και τον Τσίπρα με κεφαλιά να σκοράρει.

Τρία λεπτά μετά η Νίκη Βόλου με τον διαιτητή του αγώνα να προσπαθεί να δείξει πού είναι το τείχος σε φάουλ έξω από την περιοχή, το εκτέλεσε γρήγορα και ο νεοεισελθών Γκονζάλες λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ, αλλά ο Πίτκας απέκρουσε.

Στο 89’ ο Ροχάνο… κλώτσησε τη μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη Βόλου, αφού αρχικά κέρδισε πέναλτι από τον Ρεβυθόπουλο, αλλά στη συνέχεια “νικήθηκε” από τον Πίτκα.

Στο 90+4’ ο Καλουτσικίδης δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Μαρτσάκης από κοντά πλάσαρε για το 1-2, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας)
Βοηθοί: Τσακίρης (Δράμας) – Κουβαλάκης (Δράμας)
4ος διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)

Κίτρινες κάρτες: Σουλάι (30’), Πεχλιβανόπουλος (36’), Μέτσε (39’), Ρεβυθόπουλος (45+4’), Σαλαμούρας (80’),

Νίκη Βόλου (Στάικος Βεργέτης): Περιστερίδης, Καλουτσικίδης, Τσιμπούκας, Αλιατίδης, Πολίμος (80’ Σαλαμούρας), Μπόσιο (64’ Γκονζάλες), Γκαρσία, Μέτσε, Κρουθ, Τζοβάρας (56’ Μπιτσάκος), Ροχάνο.

Ρόδος (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Ρεβυθόπουλος, Καραγεώργης, Καψάλης, Μακρής (55’ Νικολόπουλος), Σουλάι (55’ Δελαπόρτας, 78’ λ.τρ. Ριτάκο), Μπαξεβάνος, Πεχλιβανόπουλος, Αρναρέλλης, Σέρεντιουκ (74’ Βουργουντζής), Τσίπρας (78’ Μαρτσάκης).