Με Καρίμ η ΑΕΚ, 2-0 τον Απόλλωνα

Super League 1 8 Μαρτίου 2021, 21:32

Με εύκολη νίκη της ΑΕΚ επί του Απόλλωνα Σμύρνης ολοκληρώθηκε η 25η αγωνιστική της Super League. Και τα δύο τέρματα του "δικεφάλου" ο Ανσαριφάρντ στο πρώτο ημίχρονο.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της στη σεζόν. Πέτυχε δύο γκολ και δημιούργησε κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά της. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε με τον Απόλλωνα να μην μπορεί να απειλήσει.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη τελική του στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 81ο λεπτό. Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ “έπιασε” τον Άρη στη βαθμολογία και προσπέρασε τον ΠΑΟΚ μία αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ, η οποία διεξήχθη υπό το βλέμμα του διευθύνοντα συμβούλου της ΠΑΕ ΑΕΚ, Γιώργου Κοσμά:

3′ Ο Γκαρσία πέρασε την κάθετη στον Αλμπάνη, αυτός έκανε το γύρισμα κι έδιωξε ο Ντομίγκες πριν η μπάλα φτάσει στον Ανσαριφάρντ και πλασάρει σε κενή εστία.

4′ Από αριστερά ο Αλμπάνης πέρασε τον αντίπαλό του, πάτησε περιοχή και γύρισε στον Μάνταλο, το σουτ του οποίου ήταν άστοχο.

7′ ΓΚΟΛ 1-0. O Γκαρσία μέσα στην περιοχή από δεξιά “χόρεψε” την άμυνα του Απόλλωνα και έδωσε έτοιμο γκολ στον Ανσαριφάρντ ο οποίος από κοντά και κενής εστίας πλάσαρε εύστοχα. Δέκατο τέρμα στη σεζόν για τον Ιρανό φορ.

12′ Ατομική ενέργεια του Αλμπάνη από αριστερά, συνέκλινε στον άξονα κι έπιασε το σουτ με τον Βερχούλστ να πέφτει και να μπλοκάρει.

25′ ΓΚΟΛ 2-0. Σέντρα του Νταντσένκο από δεξιά, απομάκρυναν οι αμυνόμενοι, σουτ του Αλμπάνη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα προσκρούει στο δεξί κάθετο δοκάρι, με τον Ανσαριφάρντ να παίρνει το “ριμπάουντ” και να πλασάρει εύστοχα σε κενή εστία. Έκτο γκολ του Ιρανού επιθετικού σε πέντε παιχνίδια απέναντι στον Απόλλωνα. Ενδέκατο γκολ στη σεζόν και δέκατο στο πρωτάθλημα.

33′ Ο Αλμπάνης κατέβασε τη μπάλα, πέρασε τον αντίπαλό του κι έδωσε στον Μάνταλο, τεχνικό σουτ στο “γάμα” της εστίας, εκτινάχθηκε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα κι έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

36′ Ο Ανσαριφάρντ υποδέχεται τη μπάλα και βγάζει την κάθετη στον Σιμάνσκι, ο οποίος πάτησε περιοχή, έσκαψε τη μπάλα πάνω από τον Βερχούλστ, λίγο πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.

48′ Ο Γκαρσία από δεξιά πάτησε περιοχή και γύρισε για τον Μάνταλο, το πλασέ του οποίου πάνω στην κίνηση μπλόκαρε ο Βερχούλστ.

59′ Έκλεψε ο Μάνταλος στη σέντρα και βγήκε μπροστά, έσκαψε τη μπάλα για τον Σάκχοφ ακολούθησε, με την κεφαλιά του Ουκρανού απέναντι στον Βερχούλστ να είναι άστοχη.

80′ Πρώτη τελική για τον Απόλλωνα με το διαγώνιο σουτ του Ντομίνγκες που ήταν άστοχο.

81′ Σουτ του Κολ εκτός περιοχής, εκτός εστίας, άουτ.

85′ Νέο άστοχο (κοντινό αυτή τη φορά) σουτ του Ντομίνγκες.

90+1′ Σου του Γκαρσία από πλάγια θέση εντός περιοχής ο Βερχούλστ απομάκρυνε.

Κίτρινες κάρτες: Λαγός (44′), Νταντσένκο (53′), Γκαρσία (84′), Ιωαννίδης (90+2′).

Διαιτητής: Θανάσης Τζήλος (Λάρισας)
Βοηθοί: Καμπερίδης (Καβάλας) – Στεφανής (Καρδίτσας)
4ος: Γρατσάνης (Τρικάλων)
VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
ΑVAR: Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Νταντσένκο, Σβάρνας, Λάτσι, Λόπες, Σιμάνσκι, Σάκχοφ, Μάνταλος (67′ Μαχαίρας), Γκαρσία, Αλμπάνης (78′ Νεντελτσιάρου), Ανσαριφάρντ.

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Βερχούλστ, Μπρούσιτς (64′ Φατιόν), Χουχούμης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Κολ, Λαγός (64′ Φερνάντεθ), Ιωαννίδης, Κάλισιρ (46′ Τσαμπούρης), Σλίβκα (46’Μουνιέ), Ντάουντα (78′ Μπεντινέλι).