Με… καρδιοχτύπια η πρώτη νίκη του Αρη

Super League 1 3 Σεπτεμβρίου 2023, 22:10

Αφού καρδιοχτύπησε στα τελευταία λεπτά κι ειδικότερα μετά τη μείωση του σκορ από τον Αστέρα Τρίπολης, ο Αρης κατάφερε να φτάσει στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα με 3-2.

Στο ντεμπούτο στην τεχνική ηγεσία για τον Ακη Μάντζιο, οι “κίτρινοι” κατάφεραν να επιβληθούν στον αγώνα της 3ης αγωνιστικής του Αστέρα Τρίπολης, τον οποίο φιλοξένησαν την Κυριακή το βράδυ στο γήπεδο “Κλεάνθης Βικελίδης”.

Στο 81ο λεπτό ο Αρης ευστόχησε με πέναλτι του Φαμπιάνο, σημειώνοντας το 3-1 και κάπου εκεί φάνηκε ότι βάζει τους 3 βαθμούς στο σακούλι του, ωστόσο 4 λεπτά μετά ο Μάντζης με το που πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή σκόραρε, αγχώνοντας τους γηπεδούχους που τελικά κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ.

Ο Αρης προηγήθηκε με το γκολ του Ζαμόρα στο 16’, ο Αστέρας Τρίπολης απάντησε στο 28’ με τον Μπάρτολο με τις δύο ομάδες να βαδίζουν ισόπαλες μέχρι το 61ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο, ο Μορόν, που είχε πρωταγωνιστικό ρόλο για την ομάδα του στο ματς, “έγραψε” το 2-1 για τον Αρη για ν’ ακολουθήσει στο 80’ η υπόδειξη πέναλτι από τον διαιτητή Κατοίκο όταν ο Μορόν ανετράπη από τον Παπαδόπουλο, ο διαιτητής άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί, με τον Μενέντεζ να χάνει μια απίστευτη ευκαιρία σε κενή εστία και τον Κατοίκο να γυρίζει την φάση πίσω και να υποδεικνύει το πέναλτι από όπου προέκυψε το τρίτο γκολ για τον Αρη.

Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών)
Βοηθοί: Σαμοΐλης (Αθηνών) – Νιδριώτης (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας)
VAR: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
AVAR: Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής)

Αρης (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Φερράρι, Νταρίντα, Ντουκουρέ, Ρουπ (76’ Τζούρασεκ), Ζαμόρα (76’ Χριστοδουλόπουλος), Μορόν, Κάρλσον (76’ Μενέντες)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρθία (73′ Καρμόνα), Καστάνιο, Πίτσου (83′ Χριστόπουλος), Αλβαρες, Μουνάφο (46’ Σουρλής), Αλάγκμπε, Κρέσπι (83′ Μάντζης), Μπαρτόλο, Σίτο (73′ Καλτσάς), Μιριτέλο.