Με ισοπαλία αποχαιρέτισε ο ΟΦΗ

ΟΦΗ | 15 Μαΐου 2021, 21:35

Με ισοπαλία ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα ο ΟΦΗ. 2-2 στο φινάλε των πλέι άουτ με τον Παναιτωλικό στο Ηράκλειο.

Γκολ και θέμα στο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης”. Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι ΟΦΗ και Παναιτωλικός σκόραραν από δύο φορές. Η Κρητική ομάδα αποχαιρέτισε το πρωτάθλημα ως αήττητη στα πλέι άουτ, ενώ η σεζόν συνεχίζεται για την ομάδα του Αγρινίου που θα προετοιμαστεί για τους αγώνες μπαράζ με τον δεύτερο της Super League 2.

Δύο φορές προηγήθηκε ο ΟΦΗ, ισάριθμες ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι με τα τρία από τα τέσσερα τέρματα να μπαίνουν στο δεύτερο ημίχρονο σε διάστημα ένδεκα λεπτών. Το “φιλμ” της αναμέτρησης:

8′ Ο Γιαννούλης έβγαλε τη σέντρα, ο Σαρδινέρο κόπηκε, αλλά η μπάλα κατέληξε στον Νέιρα εντός περιοχής, όμως το σουτ του Αργεντινού ήταν κακό και άστοχο.

18′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Βούρος με βαθιά μπαλιά βρίσκει τον Κοροβέση στα αριστερά, αυτός με σέντρα στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι κι εκεί όπου ο Σαρδινέρο έκανε το σουτ πάνω στην κίνηση από πολύ πλάγια ανοίγοντας το σκορ.

28′ Σέντρα από δεξιά των φιλοξενούμενων, αλλά η κεφαλιά του Ματσόλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Βάτερμαν.

32′ Το σουτ του Ντουάρτε μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Βάτερμαν.

48′ Κακό πλασέ του Μπαρμπόσα, πολύ άστοχο.

54′ Ο Μεγιάδο κέρδισε τις κόντρες από τον Μαλή, με τον Κνετ όμως να τον σταματά σωτήρια.

65′ Δυνατό σουτ του Νέιρα, μπλόκαρε σταθερά ο Κνετ.

67′ Μακρινό σουτ του Βέργου, δεν ανησύχησε ο Βάτερμαν.

70′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Παναιτωλικός βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Νίκο Βέργο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και με πλασέ με το εξωτερικό ισοφάρισε.

79′ ΓΚΟΛ 2-1. Στάρτζεον και Κοροβέσης συνεργάστηκαν, με τον πρώτο να σουτάρει εκτός περιοχής και τη μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα του Κνετ.

81′ ΓΚΟΛ 2-2. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με τον Ταχάρ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του ΟΦΗ με τους αμυνόμενους να μην καταφέρνουν να απομακρύνουν.

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)
Βοηθοί: Φωτόπουλος (Αθηνών) – Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής)
4ος διαιτητής: Μαλουτάς (Ημαθίας)
VAR: Φωτιάς (Πέλλας)
AVAR: Μπαλτάς (Αχαΐας)
Παρατηρητής: Αγαδάκος (Πειραιά)

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Βούρος (75′ Ουές), Μαρινάκης, Διαμαντής (46′ Καστάνιος), Γιαννούλης, Κοροβέσης, Σακόρ, Νέιρα (65′ Μπαλογιάννης), Μεγιάδο, Γιάννου (46′ Σελίμοβιτς), Σαρδινέρο (63′ Στάρτζεον).

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Καρασαλίδης, Μαλής, Εντινγκά, Ντουάρτε, Αρσούρα (61′ Βέργος), Ντάλσιο, Ταχάρ, Ντίας, Ματσόλα (61′ Μεντόσα), Μπαρμπόσα (88′ Καρέλης).

➜ Πριν την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Μίλτου Ανδρεανίδη, ενώ από το video wall προβλήθηκαν στιγμιότυπα της καριέρας του. Παράλληλα μία ανθοδέσμη και μία φανέλα με το όνομά του βρίσκονταν στις εξέδρες του γηπέδου.

➜ Ήταν η δεύτερη ισοπαλία των δύο ομάδων στα μεταξύ τους παιχνίδια σε επίπεδο πρωταθλήματος (έχει και έξι νίκες ο ΟΦΗ). Και η πρώτη ισοπαλία ήταν επίσης στη φετινή σεζόν (1-1 στις 12 Σεπτεμβρίου 2020).

➜ Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης το ότι αποκλείσθηκε την τελευταία στιγμή από την αποστολή ο Ντε Γκουζμάν που “πέταξε” εκτάκτως στην Ολλανδία γιατί η σύζυγός του είναι έτοιμη να γεννήσει.