Με… εξάρες η πρώτη νίκη της Κέρκυρας

Κύπελλο Ελλάδος | 24 Οκτωβρίου 2017, 17:03

Με επιβλητικό τρόπο (6-1) η Κέρκυρα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στον 4ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας απέναντι στη Σπάρτη.

Οι “Φαιάκες” μόλις στο 9′ βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με σουτ του Βάργκας, έπειτα από σέντρα του Σοϊλέδη, για να κάνουν το 2-0 στο 28′ με κεφαλιά του Γρομητσάρη (η μπάλα βρήκε και στον Ζουλιώτη) έπειτα από κόρνερ του Ντιογκό. Στο 34′ ο Κόντος “νίκησε” με διπλή προσπάθεια τον Μακρυωνίτη, ενώ ένα λεπτό αργότερο ο Μπέλης με σουτ μείωσε σε 3-1 για τους φιλοξενούμενους.

Η Κέρκυρα δεν έριξε… στροφές και στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε ακόμη τρία γκολ με τους Γεωργίου (55′), Μπάουμαν (67′) και Μεληκιώτη (90′).

Διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς)
Βοηθοί: Πασχάλης-Καραλής (Ηπείρου)
4ος διαιτητής: Τάσης (Ηπείρου)

Κίτρινες κάρτες: Παναγιώτου (42′), Μπάουμαν (45′), Μάγκας (52′)

Κέρκυρα (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Κρητικός, Βενέτης (46′ Μπαλάφας), Γρομητσάρης, Σοϊλέδης (58′ Σπίνουλας), Αναστασίου, Μπάουμαν, Γεωργίου, Κόντος (66′ Μεληκιώτης), Βάργκας, Κ. Ντιογκό.

Σπάρτη (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Μακρυωνίτης, Ζουλιώτης, Παναγιώτου, Σάββα, Κατσίκης, Μάγκας, Οικονομόπουλος, Μάγκας (54′ Γραικός), Ράντι (68′ Νιάρος), Μπέλλης, Φουρτάδο, Γουόρντεν (46′ Μπαρέττας).