Με χατ τρικ Βαλάρη η πρώτη νίκη του Χάλη

Χάλης Αμιλλα | 13 Νοεμβρίου 2022, 18:00

Ο Μιχάλης Βαλάρης ήταν ο πρωταγωνιστής στην πρώτη νίκη του Χάλη στη Β' κατηγορία.

Με χατ τρικ, ο έμπειρος επιθετικός οδήγησε την ομάδα του Βαρυπέτρου στο πρώτο τρίποντο και έπειτα από τις τρεις σερί ήττες που μετρούσε η ομάδα του στο ξεκίνημα. Η Αμιλλα από την άλλη παραμένει χωρίς βαθμό, μετά και το πέρας της 4ης αγωνιστικής.

O Xάλης παρουσιάστηκε αποφασισμένος μετά τις τρεις σερί ήττες στο ξεκίνημα και καθάρισε το ματς με συνοπτικές διαδικασίες, αφού σημείωσε τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Βαλάρης (φωτ.) ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο ξεκίνημα, αφού πέτυχε δύο γκολ σε δέκα λεπτά. Πρώτα στο 15′ άνοιξε το σκορ με σουτ και στη συνέχεια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, σε παράβαση που κέρδισε ο Παρασκάκης, έκανε το 0-2, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, στο 25′.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 0-4, με τα γκολ που ακολούθησαν στο 36′ από τον Λιονάκη (σέντρα Δοξάκη) και στο 41′, σε νέο πέναλτι, που δόθηκε για χέρι του Κατωτικίδη και εκτέλεσε εύστοχα αυτή τη φορά ο Δοξάκης.

Με γκολ ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο ο Χάλης και ο Βαλάρης και με κεφαλιά του έμπειρου επιθετικού έγινε το 0-5 στο 60′.

Το ματς είχε κριθεί κάπου εκεί και η Αμιλλα κατάφερε απλώς να μειώσει τη διαφορά στη συνέχεια με δύο γκολ. Πρώτα στο 65′ μείωσε ο Κτιστάκης σε 1-5 και διαμόρφωσε το τελικό 2-5 ο έμπειρος, Δημήτρης Δοντσίδης, με εκτέλεση φάουλ στο 85′.

Λίγο πριν, ο Χάλης είχε ευκαιρία για ακόμα ένα γκολ, αλλά το σουτ του Παρασκάκη σταμάτησε στο δοκάρι των γηπεδούχων, στο 80′.

Διαιτητής: Ψιλιτέλης Βοηθοί: Κρικέλης – Μαραγκάκης

Αμιλλα (Μάκης Σωφρόνογλου): Βαρουξάκης, Ποντικάκης, Καρτάκης, Παρασκάκης, Δοντσίδης, Δημητρογιαννάκης, Ψαρουδάκης (75′ Παρασκευόπουλος), Κλάδος (46′ Φυντικάκης), Λεβεντάκης, Κατωτικίδης, Χαμζάι (70′ Μπιτσάκης)

Χάλης (Παντελής Μαυρεδάκης): Τραχαλάκης, Κουφάκης, Κοκολάκης, Δρικάκης Δ. (75′ Δρικάκης Σ.), Ραλλάκης, Σταφύλοβ, Παρασκάκης Παρ., Δοξάκης (88′ Μήτρου), Λιονάκης (70′ Χατζηδάκης), Παρασκάκης Παυλ. (46′ Νικολουδάκης), Βαλάρης.