Με Ανσαριφάρντ επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ

Super League 1 25 Οκτωβρίου 2020, 23:14

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ, η οποία επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0 σε ένα ματς όπου πρωταγωνιστής ήταν το VAR.

Σε τρεις περιπτώσεις χρειάστηκε η συνδρομή του VAR. Στο πέναλτι που κέρδισε η ΑΕΚ (και μετέτρεψε σε γκολ ο Ανσαριφάρντ) και σε δύο τέρματα που σημείωσε ο ΠΑΣ κι ακυρώθηκαν ως οφσάιντ. Ας τα δούμε αναλυτικά:

Στο 15ο λεπτό υποδείχθηκε πέναλτι υπέρ του “δικεφάλου”. Ο Διαμαντόπουλος τσέκαρε το VAR κι έδειξε την άσπρη βούλα για το αντικανονικό μαρκάρισμα του Χουτεσιώτη στον Χνιντ. Ένα λεπτό αργότερα ο Καρίμ Ανσαριφάρντ ευστόχησε ανοίγοντας το σκορ (0-1).

Στο 34′ έπειτα από σέντρα του Πίρσμαν, ο Παμλίδης με καρφωτή κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι νίκησε τον Τσιντώτα. Κατόπιν στo VAR όμως, ο σκόρερ φάνηκε να είναι έστω και λίγο πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυνόμενο, οπότε το γκολ ακυρώθηκε.

Στο 51′ σε κάθετη του Κάστρο στον Παμλίδη, αυτός γύρισε στον Καρτάλη που έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Ελευθεριάδης με κεφαλιά από κοντά σκόραρε. Πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυνόμενο φάνηκε -και πάλι μέσω VAR- πως ήταν ο σκόρερ συνεπώς και αυτό το γκολ των γηπεδούχων ακυρώθηκε.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης το δοκάρι με κεφαλιά του Εραμούσπε στο 49ο έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σάλιακα καθώς και τα χαμένα τετ α τετ των Ανσαριφάρντ, Μαχαίρα και Ολιβέιρα.

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος
Βοηθοί: Γεώργιος Χατζηνάκος – Φώτιος Καμπερίδης
4ος διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος

ΠΑΣ Γιάννινα: Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Πίρσμαν, Κάργας, Εραμούσπε, Κάστρο, Σιόντης (61′ Νάουμετς), Καρτάλης (65′ Ντομίνγκεθ), Ελευθεριάδης (86′ Λώλης), Λεό, Παμλίδης.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Παουλίνιο, Νεντελτσιάρου, Χνιντ, Λόπες, Κρίστιτσιτς, Σάκχοφ, Μαχαίρας (70′ Ινσούα), Μάνταλος, Τάνκοβιτς (56′ Λιβάια), Ανσαριφάρντ (70′ Ολιβέιρα).

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η μη χρησιμοποίηση του Νώντα Παντελάκη (ήταν στον πάγκο) για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Χανιώτης κεντρικός αμυντικός αγωνίσθηκε και στα τέσσερα προηγούμενα παιχνίδια του ΠΑΣ Γιάννινα (ως βασικός) σκοράροντας μάλιστα στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Άρη.