Με ανατροπή ο Ηρακλής το ντέρμπι των Νεροκούρου

Ηφαιστος Ηρακλής Νεροκούρου | 26 Νοεμβρίου 2022, 20:38

Mε τρομερά αποθέματα και ανατροπή στο φινάλε, αφού πρώτα είχε σπάσει τα... δοκάρια, ο Ηρακλής πήρε το ντέρμπι στα Νεροκούρου με τον Ηφαιστο (3-2), χάρη σε γκολ του Γιάννη Γιαννακούρου στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Πέντε γκολ, δοκάρια και αρκετές ευκαιρίες συνέθεσαν το σκηνικό στο ντέρμπι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής στη Β’ κατηγορία. Δεν έλειψε και η ένταση ανάμεσα στις δύο ομάδες, σε ένα δραματικό παιχνίδι που κράτησε το σασπένς μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Τρίγκα.

Αυτή η νίκη κρατά τον Ηρακλή ψηλά στη βαθμολογία, στους 15 βαθμούς, ενώ στους 12 έμεινε ο… λαβωμένος (χωρίς τους τραυματίες Ντινάι, Σφακιωτάκη και τους Σπανουδάκη, Νικολακάκη) Ηφαιστος που γνώρισε πλέον τη δεύτερη σερί ήττα.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ηφαιστο, αφού σχεδόν με τη σέντρα πήρε προβάδισμα, μετά από λάθος στην περιοχή του Ηρακλή και γκολ του Ποντίκα (1-0).

Ο Ηρακλής προσπάθησε να απαντήσει γρήγορα και στο 9′ άγγιξε το 1-1, σε σουτ του Γιαννολάρη, το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι των τυπικά γηπεδούχων. Στο 12′ σημειώθηκε ακόμα μία μεγάλη φάση, αυτή τη φορά για τον Ηφαιστο που έφτασε πολύ κοντά στο 2-0. Μετά από φάση διαρκείας και το πρώτο σουτ του Νικάκη, ο Γαρυφαλής βρέθηκε απέναντι από τον Μουτζούρη, ο οποίος απέκρουσε δύσκολα και έδιωξε στη συνέχεια ο Ξυλάκης. Στο 18′ οι τυπικά φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν ότι ήταν εντός περιοχής το μαρκάρισμα στον Γιαννακούρο.

Ο Ηρακλής έψαξε την ισοφάριση στη συνέχεια και κατάφερε λίγο μετά το ημίωρο να φτάσει στο 1-1. Στο 33′ από την ενέργεια και τη σέντρα του Γιαννακούρου, ο Γιαννολάρης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και σκόραρε, παρά την προσπάθεια του Κτιστάκη να σώσει την ομάδα του.

Το ματς απέκτησε νέο ενδιαφέρον και μάλιστα είχε ακόμα ένα γκολ στο φινάλε του ημιχρόνου. Στο 41′, από φάουλ του Κουνδουράκη, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Γαρυφαλής που ήταν κοντά στη φάση, την έσπρωξε για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Μουτζούρη (2-1).

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε στον Ηρακλή, αφού ήταν η ομάδα που δημιούργησε τις περισσότερες ευκαιρίες.

Αρχικά στο 59′ με ωραία ατομική προσπάθεια του Γιάννη Μυριδάκη έφερε το ματς στο 2-2.

Στη συνέχεια, στο 75′ απείλησε με σουτ ο Γιαννολάρης, το οποίο κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ στο 83′ από εξαιρετική μπαλιά του Γιαννολάρη στην καρδιά της άμυνας, ο Ξανθουδάκης σημάδεψε το δοκάρι. Τελικά η ολική ανατροπή έγινε στις καθυστερήσεις.

Από σουτ του Ξενάκη και απόκρουση του Κτιστάκη με τη βοήθεια του δοκαριού, ο Γιαννακούρος με προβολή, έγραψε το 2-3. Αυτή η φάση σήκωσε θύελλα διαμαρτυριών, αφού στο σουτ και στη φάση που ακολούθησε, υπήρξε σφύριγμα του Τρίγκα που θεώρησε ότι υπήρξε οφ σάιντ, αλλά τέτοια υπόδειξη δεν υπήρχε από πλευράς της α’ βοηθού, Κωσταμένα, με αποτέλεσμα στη συνέχεια να δείξει σέντρα.

Στο 90+7′ από εντυπωσιακή κούρσα του Μυριδάκη, ο Ξανθουδάκης, εξ επαφής δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, στην τελευταία φάση του αγώνα.

*Σημειώνεται ότι κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή πριν από τη σέντρα, λόγω του θανάτου του πατέρα του ποδοσφαιριστή του Ηφαίστου, Σπύρου Σπανουδάκη.

Διαιτητής: Τρίγκας Βοηθοί: Κωσταμένα – Βαλεντάκης

Ηφαιστος (Γιάννης Λιουδάκης): Κτιστάκης, Νησωτάκης, Σίνης, Κουνδουράκης, Χαλεβελάκης, Χωραφάκης, Καβρουδάκης (53′ Φανταουσάκης), Σπυριδάκης (59′ Νταουντάκης), Ποντίκας (69′ Γκογκολάκης), Γαρυφαλής (53′ Λενταράκης), Νικάκης

Ηρακλής Νερ. (Ανδρέας Παπαδομανωλάκης): Moυτζούρης, Καράκης, Μαθιουδάκης (77′ Κωνσταντουδάκης), Κοντόπουλος, Αμαξόπουλος (67′ Παπαδάκης Μιχ.), Ξενάκης, Ξυλάκης (77′ Μπολανάκης), Μυριδάκης, Γιαννολάρης, Γιαννακούρος, Σπανουδάκης (60′ Ξανθουδάκης)