Με ανατροπή λίγων λεπτών ο Ηφαιστος | pics

Κρητικός Αστέρας Ηφαιστος | 4 Δεκεμβρίου 2022, 13:14

Ο Ηφαιστος έβγαλε αντίδραση μετά από δύο σερί ήττες, μένοντας "ζωντανός" για τις θέσεις της ανόδου με την ανατροπή απέναντι στον Κρ. Αστέρα (2-1).

Η ομάδα του Γιάννη Λιουδάκη μετά από τις ήττες από Ν. Μινωταύρου και Ηρακλή βρέθηκε με την… πλάτη στον τοίχο και απέναντι στον Κρ. Αστέρα, καθώς ήταν πίσω στο σκορ μέχρι το 70’. Με πρωταγωνιστή τον προερχόμενο από τραυματισμό (αλλά και από τον… πάγκο) και ορεξάτο Ντινάι κατάφερε να φέρει τα… πάνω-κάτω μέσα σε λίγα λεπτά. Δεύτερη ήττα για τον Κρ. Αστέρα, ξανά στο γήπεδο Νεροκούρου (είχε προηγηθεί αυτή από τον Ποσειδώνα).

Κομβική για την εξέλιξη του αγώνα ήταν η μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Αρζίδη στο 66’ που προσπάθησε να σκοράρει με… ραμπόνα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ηφαιστος απείλησε στο 12’ με τον Γαρυφαλή (σουτ άουτ) και στο 14’ με τον ίδιο παίκτη (σουτ από κοντά που απέκρουσε ο Κουκουλάς) από πάσες του Σπανουδάκη. Οι φιλοξενούμενοι από ενέργεια και μπαλιά του Αρζίδη έγιναν απειλητικοί στο 23’ με τον Γκέκα να “σημαδεύει” το δοκάρι με σουτ (βρήκε την μπάλα ελάχιστα με τάκλιν ο Χωραφάκης). Στο 39’ από την ωραία δημιουργία του Νικολακάκη χάθηκε νέα σημαντική ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Σπανουδάκη να αστοχεί στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι τερματοφύλακες… ανέλαβαν δράση, με τον Σφακιωτάκη στο 47’ να αρνείται το γκολ στον Αρζίδη και τον Κουκουλά να “απαντά” με επεμβάσεις με το ένα χέρι σε σουτ των Νικολακάκη (49’) και Ντινάι (51’).

Στο 54’ από φάουλ του Μπαλίου και απομάκρυνση της μπάλας με το κεφάλι από τον Κουνδουράκη ο Ζολώτας με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα (0-1). Το γκολ αυτό έδωσε άλλον… αέρα στους φιλοξενούμενους που “φλέρταραν” με το 0-2 το 66’, όταν ο Αρζίδης έκλεψε την μπάλα από τον Νησωτάκη και απέφυγε με προσποιήσεις τον Σφακιωτάκη για να κάνει… ραμπόνα σε κενή εστία και να σώσει σχεδόν στη γραμμή ο Νησωτάκης.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ντινάι, που στο 70’ σέντραρε για τον Ποντίκα, ο οποίος πλάσαρε για το 1-1. Στο 72’ από νέα ατομική προσπάθεια ο Ντινάι πάσαρε στον Νικολακάκη, ο οποίος απέφυγε ωραία τον Ντάλλα και με δυνατό σουτ έκανε το 2-1.

Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν ως το τέλος το προβάδισμά τους, με τον Κρ. Αστέρα να χάνει στα τελευταία λεπτά με τραυματισμό τον Ζολώτα.

Διαιτητής: Χρυσός
Βοηθοί: Κουκλάκης – Τίκας

Ηφαιστος (Γιάννης Λιουδάκης): Σφακιωτάκης, Κουνδουράκης (75’ Νταουντάκης), Σίνης, Νησωτάκης, Χωραφάκης, Σπανουδάκης, Καβρουδάκης (75’ Λενταράκης), Νικολακάκης, Ποντίκας (89’ Δρακονταείδης), Νικάκης (83’ Γκογκολάκης), Γαρυφαλής (46’ Ντινάι).

Κρ. Αστέρας (Χρήστος Τραχανατζής): Κουκουλάς, Δημητρίου (77’ Σάντεκ), Ντάλλας, Μπαλίου, Οικονομόπουλος  (73’ Μαντσέλλι), Ζολώτας (90+3’ λ.τρ. Αγιασμενάκης), Αρζίδης, Δ. Γκέκας, Γρηγορομιχελάκης (77’ Μουτσογκλάβα), Λίτσι, Σανδαλάκης (73’ Τσοπλάκος).