Με ανατροπή και Τσιριγώτη το πρώτο “2” της Επισκοπής

Επισκοπή Football League | 14 Απριλίου 2021, 16:56

Αν και βρέθηκε να χάνει στο "Στ. Μαυροθαλασσίτης", η Επισκοπή κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να κάνει σπουδαία ανατροπή απέναντι στο Αιγάλεω (1-3). Μεγάλος πρωταγωνιστής, ο Θοδωρής Τσιριγώτης με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Η κρητική ομάδα μετά από πέντε αγωνιστικές καταφέρνει έτσι να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στη Football League μακριά από το Ρέθυμνο και δεύτερη συνολικά. Χάρη σε αυτήν, αναρριχάται ακόμα πιο ψηλά, στην 3η θέση της βαθμολογίας του Νοτίου ομίλου, πίσω από τον δεύτερο Ιάλυσο και την πρωτοπόρο Καλαμάτα.

Το ματς στο “Σίτι” ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους που ευτύχησαν να προηγηθούν στο 26ο λεπτό. Ο Καραγιάννης ανέτρεψε στην περιοχή τον Τσιλιγκίρη και ο Μπαρμπαρούσης που ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι, άνοιξε το σκορ (1-0).

Αυτό το γκολ δεν πτόησε όμως την Επισκοπή, που “απάντησε” στη συνέχεια… δις, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσιριγώτη. Αρχικά ισοφάρισε σε 1-1 στο 33′ μετά από την ενέργεια του Παναγιωτίδη, ενώ λίγο μετά, στην εκπνοή του ημιχρόνου, από σέντρα του Νάνι αυτή τη φορά, πλάσαρε τον Σικαλιά για την ολική ανατροπή (1-2).

Με την ψυχολογία υπέρ της στο δεύτερο μέρος, η Επισκοπή ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο, δηλαδή με γκολ. Σε φάση στα καρέ των γηπεδούχων, ο Aνδρέου βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά ήταν εκείνος που ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3, στο 53′.

Ενα λεπτό μετά το Αιγάλεω είχε μοναδική ευκαιρία να μπει ξανά στο ματς, αλλά το σουτ του Τσίτσαρη σταμάτησε στο δοκάρι του Δήμιζα. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στη συνέχεια τόσο στο 65′ όσο και στο 85′ σε προσπάθειες των Χαντί, Τσιλιγκίρη και Τσίτσαρη, χωρίς ωστόσο να βρουν το δεύτερο γκολ.

Το φιλμ του αγώνα

8′ Σουτ του Τσιλιγγίρη διώχνει σε κόρνερ ο Δήμιζας
12′ Σουτ του Λίμα μπλόκαρε ο Σικαλιάς
23′ Αντεπίθεση της Επισκοπής με τον Λίμα που σουτάρει και ο Σικαλιάς με διπλή προσπάθεια μαζεύει τη μπάλα
26′ ΓΚΟΛ: Ο Τσιλιγκίρης ανατρέπεται από τον  Καραγιάννη και ο Μπαρμπαρούσης από το σημείο του πέναλτι κάνει το 1-0
30′ Σουτ του Τσιλιγκίρη δύσκολα σε κόρνερ ο Δήμιζας
33′ ΓΚΟΛ: Προσπάθεια του Παναγιωτίδη και πάσα στον Τσιριγώτη που τελειώνει τη φάση για το 1-1
45+1′ ‘ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Νάνι, πλασέ του Τσιριγώτη μέσα στην περιοχή και 1-2 η Επισκοπή
52′ Ο Οικονομόπουλος αποσοβεί το 1-3 με καίρια προβολή σε σουτ του Πολυχρόνη
53′ ΓΚΟΛ: Ο Ανδρέου πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-3 για την Επισκοπή
54′ ΔΟΚΑΡΙ: Σουτ του Τσίτσαρη για το Αιγάλεω και η μπάλα σταματά στο δοκάρι
65′ Ο Δημίζας είπε πρώτα “όχι” σε φάουλ του Χαντί και στη συνέχεια σε κοντινή προβολή του Τσίτσαρη
85′ Ο Δημίζας αποκρούει ξανά το φάουλ του Τσιλιγκίρη και στη συνέχεια την προσπάθεια του Τσίτσαρη

Διαιτητής: Βλάχος (Αν. Αττικής)
Βοηθοί: Πριόνας (Εύβοιας) – Γουρνιάς (Αν. Αττικής)
4ος διαιτητής: Δραγάτης (Αν. Αττικής)

Αιγάλεω (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Σταματάκης, Αναστασίου (60′ Οκάν), Οικονομόπουλος, Βλάχος, Μαχαίρας (78′ Κασνέτσι), Γουερέ, Λάσκαρης, Μπαρμπαρούσης, Τσίτσαρης, Τσιλιγκίρης

Επισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς): Δήμιζας, Καραγιάννης, Λάμτσε, Ανδρέου, Παναγιωτίδης, Γιαννούτσος, Πολυχρόνης (84′ Ανυφαντάκης), Σουμπασάκης, Λίμα, Νάνι (88′ Τσόφλιος), Τσιριγώτης.