Με ανατροπή η Σπάθα, 4-2 τη Θύελλα

Σπάθα Θύελλα Καλαθενών | 16 Νοεμβρίου 2022, 22:11

Η Σπάθα μετά το Κύπελλο νίκησε τη Θύελλα και στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά με 4-2 στο Κολυμπάρι.

Στο ημίχρονο η Θύελλα προηγήθηκε ακριβώς στην εκπνοή, όμως στο δεύτερο ήταν τελικά όλο το ζουμί, αφού σημειώθηκαν ακόμα πέντε γκολ, με τη Σπάθα να φτάνει σε ανατροπή.

Η Θύελλα από την πλευρά της κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά δέχτηκε δύο τέρματα στο τελευταίο 20λεπτο. Νίκη που ανεβάζει τη Σπάθα στους 8 βαθμούς και στην 6η θέση, ενώ η Θύελλα γνώρισε την τέταρτη σερί ήττα, μένοντας στους 6 βαθμούς.

Στο 45′ η Θύελλα με τον Μάκη Λουβιτάκη έκανε το 0-1, μετά από τετ α τετ. Στο ξεκίνημα του δευτέρου, ο Ταγιάγι ανέτρεψε τον Μ. Λουβιτάκη στην περιοχή και αποβλήθηκε, αφήνοντας από νωρίς τη Σπάθα με 10. Το πέναλτι ανέλαβε ο ίδιος, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Δασκαλάκη που κράτησε το 0-1.

Σα να μην έφτανε αυτό, δύο λεπτά μετά η Σπάθα έκανε το 1-1 με πλασέ του Αναστασόπουλου και έκανε την ολική ανατροπή στο 58′ με τον Κένγκα, που σούταρε στην περιοχή, μετά από παράλληλη σέντρα.

Η Θύελλα αντέδρασε ξανά και ισοφάρισε σε 2-2 στο 65′ όταν από εκτέλεση φάουλ του Σπύρου Λουβιτάκη, ο Μαριανάκς βρέθηκε σε καλή θέση και σούταρε, η μπάλα κόντραρε και στην απόκρουση ο Τούρας έκανε το 2-2.

Ακόμα και με 10, η Σπάθα πέτυχε δύο γκολ στη συνέχεια. Στο 69′ ο Κρασουδάκης με κεφαλιά πέτυχε το 3-2 και ο Σαράντος στο 90′ πέτυχε το πιο όμορφο γκολ, αφού με μακρινό πλασέ, “κρέμασε” τον Τσαβαρή, για το τελικό 4-2.

Διαιτητής: Γιαννουλάκης Βοηθοί: Κοτσιφάκης – Μαρκάκης

Σπάθα (Αλκης Δημήτρης): Δασκαλάκης, Ταγιάρι, Κρασουδάκης, Τζαγκαράκης, Σουχλάκης, Βελής (55′ Μαριανάκης) , Σκουλάς, Κένγκα, Αλκκούρτι (79′ Σαράντος), Κουρινός (55′ Καραγιώργος), Αναστασόπουλος (90′ Λαζάρ Ντ.)

Θύελλα: Τσαβαρής Κ., Κουτσοποδιώτης, Τζόσουα (75′ Ρενιέρης Β.), Σιδέρης, Τσότσος, Λουβιτάκης Μ. Ρενιέρης Ν. (85′ Τσακόπουλος), Τούρας, Μαριανάκης (85′ Κοντραλλίου), Τσαβαρής Π. (54′ Λουβιτάκης Σπ.), Ρενιέρης Αρ.