Με ανατροπή η Δόξα, 3-1 τον Χάλη | pics

Χάλης Δόξα Παχ. | 18 Οκτωβρίου 2020, 13:02

Στο πρωινό παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας η Δόξα Παχιανών πανηγύρισε την πρώτη της νίκη, επικρατώντας - με ανατροπή – του Χάλη με σκορ 3-1.

Το σύνολο του Αλκη Δημήτρη έφτασε στους 4 βαθμούς σε δύο παιχνίδια, ανατρέποντας στο δεύτερο ημίχρονο την εις βάρος του κατάσταση, με λύσεις από τον πάγκο, ενώ ο Χάλης υπέστη τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμα παιχνίδια.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Χάλης μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 18’ άνοιξε το σκορ, όταν από κόρνερ του Σταθάκη ο Αδαμόπουλος πήρε την κεφαλιά και ο Αποστολάκης από κοντά με πλασέ σκόραρε.

Η Δόξα ανέβηκε μετά το γκολ που δέχτηκε αλλά βρήκε απέναντί της τον Μπουρδαντωνάκη, που με σπουδαίες επεμβάσεις διατήρησε ανέπαφη την εστία του. Στο 23’ ο νεαρός γκολκίπερ μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα το σουτ του Μαρκουλάκη, αλλά ένα λεπτό μετά έκανε απίστευτη επέμβαση σε κοντινό πλασέ του Κληρονόμου. Η φάση ξεκίνησε από σέντρα του Δρίβαλου και κόντρα στον Καραγιαννίδη, με τους γηπεδούχους να “φωνάζουν” για χέρι. Στο 29’ ο Μπουρδαντωνάκης “νίκησε” ξανά τον Κληρονόμο στο εξ επαφής πλασέ που έκανε μετά τη σέντρα του Κουβαριτάκη. Η Δόξα “άγγιξε” την ισοφάριση και στο 31’, όταν από μπαλιά του Μαρκουλάκη ο Κουβαριτάκης έφυγε μόνος του απέναντι από τον Μπουρδαντωνάκη και πλάσαρε αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι και στη συνέχεια το σουτ του Δρίβαλου αποκρούστηκε από τον Αδαμόπουλο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεσή τους και στο 34’ από σέντρα του Δρίβαλου η κεφαλιά του Κληρονόμου πέρασε ψηλά πάνω από την εστία. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήταν στο 37’ όταν από φάουλ του Μαρκουλάκη η κεφαλιά του Δρίβαλου κατέληξε άουτ. Στο πρώτο ημίχρονο να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι υποχρεώθηκαν σε δύο αναγκαστικές αλλαγές, με τους Λόγκο και Ηλιάκη να αποχωρούν.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φάσεις… απουσίαζαν μέχρι και το 67’ όταν ο Μανταδάκης υποδέχθηκε την πάσα του Κουβαριτάκη έξω από την περιοχή και με σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1.

Η είσοδος του Βασιλείου αποδείχθηκε καθοριστική για τη Δόξα, αφού από τα δικά του πόδια στο 83’ σε εκτέλεση φάουλ ο Κουβαριτάκης με κεφαλιά έκανε το 2-1, ενώ είχε συμμετοχή και στο τρίτο γκολ το οποίο πέτυχε ο Μπαλαντινάκης με πλασέ έπειτα από “ασίστ” του Κουβαριτάκη.

Διαιτητής: Σινιοράκης
Βοηθοί: Μαρκετάκης – Μπραουδάκη

Δόξα Παχιανών (Αλκης Δημήτρης): Γύπαρης, Αναστασόπουλος, Κουνέτας (46’ Μπαλαντινάκης), Σκουμπάκης, Δρίβαλος (64’ Νταμαδάκης), Χατζημαρινάκης, Μανταδάκης, Μαρκουλάκης (78’ Βασιλείου), Κληρονόμος (78’ Αεράκης), Πρέζια (40’ Ντάλιος), Κουβαριτάκης.

Χάλης (Γιώργος Σπαράκης): Μπουρδαντωνάκης, Ν. Σταφύλοβ, Μήτρου, Β. Σταφύλοβ, Αδαμόπουλος, Καραγιαννίδης, Σταθάκης, Λενταράκης (68’ Μανελάρι), Ηλιάκης (45’ λ.τρ. Μπουλής), Αποστολάκης (68’ Κουφάκης), Λόγκο (35’ λ.τρ. Ξηρουχάκης).