Με ανατροπή η ΑΕΚ, 2-1 τον Ιωνικό | vids

Super League 1 22 Ιανουαρίου 2023, 18:11

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η ΑΕΚ επικράτησε με 2-1 του Ιωνικού στη Νίκαια με ανατροπή πετυχαίνοντας το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις.

Το (μάλλον συμβατικό) πρώτο ημίχρονο, με τις λίγες τελικές, παρέδωσε τη θέση σε ένα καταιγιστικό δεύτερο με την ΑΕΚ (που ήταν πίσω στο σκορ) να επιτίθεται μαζικά και τον Ιωνικό να βγάζει αντεπιθέσεις “φαρμάκι”.

Τελικά οι “κιτρινόμαυροι” το “γύρισαν” στο δεύτερο μέρος για να φθάσουν σε μία αγχωτική και κοπιαστική νίκη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης:

17′ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. 17′ Ο Γούλερι σκόραρε, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε επειδή ο Σεμπά (που του έδωσε την πάσα) ήταν οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

21′ ΔΟΚΑΡΙ. Εντυπωσιακό σουτ του του Κάνιας εκτός περιοχής, με τη μπάλα να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη.

38′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Φαντιγκά έβγαλε τον Ιωνικό στην αντεπίθεση και πάσαρε στον Σεμπά, ο οποίος απέφυγε τον Μουκουντί και σκόραρε με δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία του Αθανασιάδη.

44′ Η πρώτη καλή στιγμή της ΑΕΚ στο παιχνίδι με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χατζισαφί, με τον Χουτεσιώτη να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ.

46′ Χατζισαφί και Χουτεσιώτης ήταν και πάλι πρωταγωνιστές, με τον πρώτο να σουτάρει και τον δεύτερο να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ.

57′ ΔΟΚΑΡΙ. Ο Φαν Βέερτ υπό πίεση μέσα στη μικρή περιοχή έκανε το σουτ, έβγαλε ο Χουτεσιώτης και με τη βοήθεια του δοκαριού, νέα προσπάθεια του Ολλανδού επιθετικού και πάλι ο Χουτεσιώτης κράτησε απαραβίαστη την εστία του.

78′ Διπλή ευκαιρία για τον Ιωνικό. Πρώτο σουτ του Ρουμπουλάκου, έβγαλε ο Αθανασιάδης, ήρθε από πίσω ο Γούλερι και πλάσαρε μέσα από τη μικρή περιοχή πλάσαρε, αλλά έβγαλε εκ νέου ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ πεσμένος στο έδαφος.

81′ 1-1. Εκτέλεσε κόρνερ ο Πάολο Φερνάντες, πήδηξε ψηλά ο Ντομαγκόι Βίντα νίκησε στον αέρα τον Σεμπά και με κεφαλιά ισοφάρισε. Ήταν το παρθενικό γκολ του Κροάτη στόπερ με τη φανέλα της ΑΕΚ.

87′ Μία ακόμη μεγάλη επέμβαση του Χουτεσιώτη, ο οποίος έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ το κοντινό σουτ του Μάνταλου.

90+2′ ΓΚΟΛ 1-2! Έπειτα από ωραία κάθετη πάσα του Μανταλου ο Τσούμπερ με τρομερό δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων του Ιωνικού.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης), Μωϋσιάδης Θ. (Ηπείρου)
4ος διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)
VAR: Καραντώνης (Ημαθίας)
AVAR: Παπαδάκης (Ηρακλείου)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σόουζα (50′ λ.τρ. Αντούνες), Βαλεριάνος, Κάνιας, Σάκιτς, Φαντιγκά (75′ Ρουμπουλάκου), Σεμπά, Γούλερι (87′ Μάντζης).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (63′ Γκατσίνοβιτς), Άμραμπατ (74′ Μάνταλος), Γιόνσον, Πινέδα (74′ Τσούμπερ), Φαν Βέερτ (63′ Φερνάντες), Αραούχο.