Με αμφισβητούμενο πέναλτι η ήττα στις Σέρρες – Αξιζε κάτι καλύτερο

Χανιά | 19 Φεβρουαρίου 2017, 18:44

Με ένα πέναλτι, το οποίο "επίσημα" ο Κισσαμικός χαρακτηρίζει "ανακάλυψη", ήρθε η ήττα με 1-0 από τον Πανσερραϊκό, στον βαρύ από τη συνεχόμενη βροχή αγωνιστικό χώρο του γηπέδου Σερρών.

planakis

Το παιχνίδι είχε λιγοστές φάσεις και η ομάδα που απείλησε στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Πανσερραϊκός, αλλά ο Λαζαρίδης επενέβη θετικά σε δύο περιπτώσεις.

Στο 45′ υπήρξε πέσιμο του Γκούρτσα μέσα στην περιοχή με τον ρέφερι Καρατέρπο να καταλογίζει πέναλτι για μαρκάρισμα του Λαζαρίδη μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες από τον γκολκίπερ και τους υπόλοιπους παίκτες του Κισσαμικού. Ο παίκτης που κέρδισε το πέναλτι, το εκτέλεσε εύστοχα σημειώνοντας το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κισσαμικός ανέβασε την απόδοσή του και έγινε αρκετά απειλητικός μετά τη 2η κίτρινη του Τζέσι (79′) για τον Πανσερραϊκό. Ο Ρίστιτς όμως με τις επεμβάσεις του και ο Σιάκκας, που έδιωξε σωτήρια την κεφαλιά του Μαρτίνεθ στη γραμμή, δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου να φύγει έστω με τον βαθμό από τις Σέρρες.

Οι φάσεις του αγώνα
3’ Κάθετη πάσα του Κάκκο, σουτ του Γκούρτσα μπλόκαρε ο Λαζαρίδης.
5’ Πάσα του Κίκε σουτ του Ψιάνου η μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
17’ Ο Κάκκο σε έμμεσο φάουλ για τον Πανσερραϊκό στρώνει στον Ιωαννίδη, το σουτ του οποίου αποκρούει ο Λαζαρίδης.
36’ Σέντρα του Ιωαννίδη κεφαλιά του Γκούρτσα η μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
38’ Σπουδαία επέμβαση του Λαζαρίδη σε σουτ του Γκούρτσα μέσα από την περιοχή.
45’ ΓΚΟΛ: Ο διαιτητής Καρατέρπος με αρκετή… διστακτικότητα δίνει πέναλτι σε “βουτιά” του Γκούρτσα και κίτρινη στον Λαζαρίδη. Ο Γκούρτσας εκτελεί εύστοχα το πέναλτι.
66’ Φάουλ του Μαρτίνεθ διώχνει δύσκολα ο Ρίστιτς.
71’ Κόρνερ του Κάκκο κεφαλιά του Βοσκόπουλου στο δοκάρι και στη συνέχεια στο πλασέ του Ρούτση η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.
82’ Φάουλ του Γιαλούση και νέα επέμβαση του Ρίστιτς. Κόρνερ του Τιάγκο κεφαλιά του Γκούμα άουτ.
87’ Σέντρα του Τσοντάκη κεφαλιά του Μάντζη μπλόκαρε ο Ρίστιτς.
89’ Σέντρα του Κουρέλλα η μπάλα περνάει απ’ όλους και ο Μαρτίνεθ με πλασέ “κρεμάει” τον Ρίστιτς, αλλά ο Σιάκκας με κεφαλιά στη γραμμή διώχνει σε κόρνερ.
90+1’ Νέα εκπληκτική απόκρουση του Ρίστιτς σε σουτ του Τιάγκο.

Διαιτητής: Καρατέρπος (Κοζάνης)
Βοηθοί: Τζιουβάρας (Κοζάνης)-Χατζηνάκος (Δράμας)
4ος διαιτητής: Τσαλουχίδης (Κιλκίς)

Κίτρινες κάρτες: Κίκε (25’), Λαζαρίδης (45’), Τζέσι (48’ και 79’), Μπουγαΐδης (60’), Κάκκο (63’), Καψάλης (64’), Τσιμίκας (65’),
Κόκκινες κάρτες: Τζέσι (79’)

Πανσερραϊκός (Παναγιώτης Διλμπέρης): Ρίστιτς, Στέβιτς, Βοσκόπουλος, Καψάλης, Ιωαννίδης, Γαβριηλίδης, Ρούτσης (90’ Παπατζίκος), Τσιμίκας, Κάκκο (75’ Σιάκκας), Γκούρτσας (90+3′ Τάντιτς), Τζέσι.

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσοντάκης, Παντελάκης, Μπουγαΐδης (76’ λ.τρ. Γιαλούσης), Κουρέλλας, Ψιάνος (69’ Τιάγκο Σίλβα), Γκούμας, Μαρτίνεθ, Κίκε (69’ Ποκόνγκ), Μάντζης, Στογιάνοφ.