Με άγχος ο Βόλος, 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα | vids

Super League 1 10 Νοεμβρίου 2022, 21:20

Ο Βόλος προηγήθηκε με 2-0 στο Πανθεσσαλικό στάδιο, αλλά η ομάδα των Ιωαννίνων το πάλεψε μέχρι τέλους. Στο 82' μείωσε και στις καθυστερήσεις "άγγιξε" την ισοφάριση (δοκάρι).

Οι γηπεδούχοι έχασαν νωρίς τον Χρήστο Τσοκάνη, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 9ο λεπτό. Για θλάση στον τετρακέφαλο κάνει λόγο η πρώτη εκτίμηση της κατάστασής του.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν το εντυπωσιακό αλλά άστοχο ανάποδο ψαλίδι του Παμλίδη στο 21ο λεπτό.

Από την πλευρά του ο Βόλος απείλησε για πρώτη φορά ουσιαστικά με τη συμπλήρωση του ημιώρου, με τον Άλχο να πατά περιοχή και να γυρίζει και τον Νώντα Παντελάκη να προλαβαίνει και να κόβει την πάσα πριν η μπάλα καταλήξει στον Οζέγκοβιτς.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Ντέλετιτς έκανε ωραία ατομική προσπάθεια από δεξιά και πλάσαρε ψηλοκρεμαστά από πλάγια, με τον Αθανασίου να διώχνει με δυσκολία για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το “λευκό” 0-0.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (47′) η Θεσσαλική ομάδα άνοιξε το σκορ (1-0). Έγινε η σέντρα του Λούνα από αριστερά και ο Οζέγκοβιτς με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αθανασίου.

Λίγα λεπτά αργότερα (55′) ο ίδιος ποδοσφαιριστής διπλασίασε τα τέρματα του Βόλου. Ο Πάολο Φερνάντες επιχείρησε “σκαστό” σουτ και ο Οζέγκοβιτς με ένα άγγιγμα στη μπάλα την έστειλε στο βάθος της εστίας του Αθανασίου για το 2-0.

Στο 69ο λεπτό ο Ντέλετιτς επιχείρησε τρομερό σουτ αναγκάζοντας τον Αθανασίου σε εκπληκτική επέμβαση στη δεξιά του γωνία, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπαριέντος προσπάθησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, αλλά έβγαλε ο Αθανασίου.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μείωσε σε 2-1 και ξαναμπήκε στο παιχνίδι στο 82ο λεπτό. Έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Μπαγκαλιάννη, ο Μπάλαν πρόλαβε στην έξοδο τον Κλέιμαν και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βόλου.

Στα λεπτά που απέμεναν η ομάδα των Ιωαννίνων πίεσε για την ισοφάριση, την οποία “άγγιξε” στις καθυστερήσεις. Στο 90+1′ Δοκάρι η κεφαλιά του Παμλίδη μετά από σέντρα του Σόρια “αποκρούσθηκε” από το δοκάρι.

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου
Βοηθοί: Νιδριώτης, Κορώνας
4ος διαιτητής: Μιχάλης Ματσούκας
VAR: Αλέξανδρος Τσακαλίδης

Bόλος (Κώστας Μπράτσος): Kλέιμαν, Λούνα, Σιέλης, Άλχο, Μεσκίδα (46′ Νοκέρ), Τσοκάνης (9′ λ.τρ. Μεταξάς), Εσκοβάλ, Μπαριέντος, Φερνάντες (80′ Κούτσιας), Ντέλετιτς (86′ Πίρινεν), Οζέγκοβιτς (86′ Βίτορ Φερνάντες).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Μπαγκαλιάνης, Παντελάκης, Πήλιος, Μπιλμπόο, Τζήμας, Λιάσος (64′ Μπάλαν), Ροσέρο, Μορέιρα, Παμλίδης.