Ματσάρα στην Τούμπα, ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-2

Super League 1 24 Ιανουαρίου 2021, 21:29

Εντυπωσιακό ήταν το ντέρμπι των "δικεφάλων" που δεν ανέδειξε νικητή. Πάθος, ένταση και τέσσερα γκολ, δύο από κάθε ομάδα στο γήπεδο της Τούμπας.

Μοιρασμένο σε όλα πρώτο ημίχρονο. Καλύτερη στο πρώτο μισό η ΑΕΚ και σκόραρε, καλύτερος στο δεύτερο μισό ο ΠΑΟΚ και (επίσης) σκόραρε.

Σχεδόν πανομοιότυπο και το δεύτερο 45λεπτο με τον “δικέφαλο του νότου” να ξαναπροηγείται κι εκείνον του βορρά να ισοφαρίζει εκ νέου.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στην Τούμπα:

11′ Από πολύ πλάγια ο Λιβάια πέρασε δύο αντιπάλους, επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, έβγαλε ο Ζίβκοβιτς δύσκολα σε κόρνερ.

11′ Εκτελέστηκε το κόρνερ, κεφαλιά του Λιβάια άστοχη.

18′ ΓΚΟΛ 0-1. Εξαιρετική κάθετη του Λιβάια στον Λιβάι Γκαρσία, τρομερή ατομική ενέργεια και συρτή πάσα στον Εβγέν Σάκχοφ, ο οποίος με πλασέ από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ.

20′ Εκτέλεση φάουλ του Ζίφκοβιτς, κεφαλιά του Ίγκανσον πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη.

24′ Γύρισε τη μπάλα ο Μάνταλος, το σουτ του Γαλανόπουλου κόντραρε σε αμυνόμενο και κατέληξε κόρνερ απο αριστερά για την ΑΕΚ.

25′ Ο Τζόλης πέρασε υπέροχα στον Κρμέντσικ, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Αθανασιάδη, πλάσαρε και ο Σβάρνας προ της γραμμής αποσόβησε την ισοφάριση.

26′ Άστοχο σουτ του Σβαμπ.

35′ Εντυπωσιακός και πάλι ο Γκαρσία από δεξιά, σέντραρε, σουτ του Γαλανόπουλου στο πρώτο δοκάρι, κόντραρε η μπάλα και πέρασε κόρνερ.

40′ ΓΚΟΛ 1-1. Με σέντρα εκτέλεσε φάουλ ο Βιεϊρίνια, πρώτη κεφαλιά από κοντά ο Ουάρντα, έβγαλε ο Αθανασιάδης με τα πόδια και εξ’ επαφής ο Κρέσπο έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα στα δίχτυα με κοντινό σουτ.

49′ Σέντρα του Λόπες απο αριστερά, άστοχη κεφαλιά του Σάκχοφ υπό πίεση.

50′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Γαλανόπουλος ξεκίνησε τη φάση, πιέζοντας και κλέβοντας ψηλά. Πάτησε περιοχή, κλείστηκε, γύρισε τη μπάλα πίσω στον Λόπες, έγινε η σέντρα ο Κρέσπο έκανε την κεφαλιά στρώνοντας στον Γαλανόπουλο, ο οποίος από κοντά κοντρόλαρε και σούταρε δυνατά ξαναδίνοντας προβάδισμα στην ΑΕΚ.

53′ Ρεσιτάλ Γκαρσία από δεξιά, πέρασε τρεις αντιπάλους, γύρισε στο ύψος του πέναλτι, πλασέ του Λιβάια, ελάχιστα άουτ η μπάλα.

70′ ΓΚΟΛ 2-2. Ο Βιεϊρίνια με σουτ μετά από εκτέλεση εμμέσου φάουλ του Ζίβκοβιτς στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη.

76′ Επικίνδυνο γύρισμα του Τζόλη, έκοψε μέσα στην περιοχή με τάκλιν ο Λάτσι και ο Αθανασιάδης μπλόκαρε με δυσκολία σε δύο χρόνους σώζοντας το… αυτογκόλ.

Κίτρινες κάρτες: Ίγκανσον (12′), Λιβάια (38′), Μπακάκης (40′), Τζόλης (57′), Ουάρντα (78′), Λόπες (78′), Ελ Καντουρί (90+7′).

Διαιτητής: Σλάβκο Βίντσιτς (Σλοβενία)
Βοηθοί: Τομάζ Κλάντσνικ – Αντράζ Κόβατσιτς (Σλοβενία)
4ος διαιτητής: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)
VAR: Ματέι (Σλοβενία)
AVAR: Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας)
Παρατηρητής: Τάπατζας (Θράκης)

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Ίγκανσον, Κρέσπο (83′ Βαρέλα), Περέιρα (46′ Ροντριγκο), Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Ουάρντα (86′ Μουργκ), Α. Ζίβκοβιτς (73′ Αουγκούστο), Τζόλης, Κρμέντσικ (83′ Σφιντέρσκι).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης, Σβάρνας, Λάτσι (86′ Τσιγκρίνσκι), Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Σάκχοφ (87′ Τάνκοβιτς), Μάνταλος (71′ Σιμάνσκι), Γκαρσία (90+6′ Ινσούα), Λιβάια (71′ Ανσαριφάρντ).