Ματσάρα και θρίαμβος για το Λαύριο

Μπάσκετ 5 Ιουνίου 2021, 19:08

Ενα από τα καλύτερα -αν όχι το καλύτερο- παιχνίδια της φετινής Basket League διεξήχθη στο Λάυριο. Οι γηπεδούχοι μετά από τρομερό ματς κατάφεραν να κερδίσουν τον Παναθηναϊκό στην παράταση με 94-89. Μεγάλο τρίποντο ο Κάρτερ για το Λάυριο στα 8'', στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση.

Το εντυπωσιακό φέτος Λάυριο ισοφάρισε έτσι σε 1-1 τη σειρά και δήλωσε παρών στον Παναθηναϊκό, μετά την άνετη επικράτησή του στον πρώτο τελικό.

Το Λαύριο μπήκε πολύ δυνατά στο ξεκίνημα και χάρη στους Ντέιβις, Κάρτερ, Ντιαλό προηγήθηκε με επτά (12-5)στο πρώτο τρίλεπτο. Με κεκτημένη ταχύτητα συνέχισε και στα επόμενα λεπτά δείχνοντας μεγάλη θέληση να βάλει δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Μάλιστα οι γηπεδούχοι άνοιξαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου, φτάνοντας για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (28-18).

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μήτογλου και Κασελάκης ανέλαβαν το σκοράρισμα και μείωσαν για τους “πράσινους”. Η περίοδος ολοκληρώθηκε στον πόντο, με τους γηπεδούχους να κρατούν ισχνό προβάδισμα (41-40).

Το ματς από ‘κει κι πέρα έγινε ντέρμπι, με το σκορ να μένει κοντά. Ο Παναθηναϊκός προς το φινάλε της τρίτης περιόδου άνοιξε για πρώτη φορά τη διαφορά στους δέκα (51-61), όμως το Λάυριο αποδείχτηκε σκληρό καρύδι και με πρωταγωνιστή τον Μπρέι μείωσε και έμεινε μέσα στο παιχνίδι.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν έτσι όλα τα… λεφτά. Το σκορ εναλλασσόταν για τις δύο ομάδες και το Λάυριο πέρασε μετά από αρκετή ώρα ξανά μπροστά, 2.57 πριν το τέλος με κάρφωμα του Ντιαλό (74-73). Το θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι το φινάλε, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά (78-81) όμως ο Κάρτερ με μεγάλο τρίποντο στα 8” ισοφάρισε τον αγώνα σε 81-81. Στο τελευταίο σουτ ο Χεζόνια αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί το Λάυριο έδειξε απίστευτα ψυχικά αποθέματα και με βολές του Γερομίχαλου στα 16” πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (94-89). Αυτό το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τεράστια νίκη.

Λαύριο-Παναθηναϊκός 94-89