Μάνταλος και… δοκάρι σφράγισαν το Ευρωπαϊκό εισιτήριο της ΑΕΚ

Super League 1 9 Μαΐου 2021, 21:59

Ντέρμπι για... γερά νεύρα (ιδιαίτερα στο φινάλε) στο "Απόστολος Νικολαΐδης" με την ΑΕΚ να επικρατεί με 1-0 του Παναθηναϊκού, ο οποίος είδε τον Μακέντα να "σημαδεύει" το δοκάρι του Τσιντώτα στις καθυστερήσεις.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημειώθηκε στην πρώτη κόντρα επίθεση του δευτέρου ημιχρόνου (50′). Ο Ανσαριφάρντ έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Μάνταλος πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, πρόλαβε τον Σένκεφελντ και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Διούδη.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Νεντελτσιάρου υπέπεσε σε πέναλτι πάνω στον Μακέντα (το οποίο δόθηκε μετά από εξέταση του VAR). Ο Ιταλός στράικερ όμως έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσιντώτα χάνοντας τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει και να κρατήσει τον Παναθηναίκό στο κυνήγι της 4ης θέσης που δίνει Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Δύο λεπτά αργότερα μετά το γκολ του Μάνταλου (52′) η ΑΕΚ ξανασκόραρε με τον Ανσαριφάρντ, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε γιατί η μπάλα είχε περάσει την πλάγια γραμμή στο γύρισμα του Μάνταλου. Ο “δικέφαλος” είχε και δοκάρι στο 75ο λεπτό σε κεφαλιά του Σβάρνα.

Πλέον η ΑΕΚ εξασφάλισε την 4η θέση και το τελευταίο Ευρωπαϊκό εισιτήριο ανεξάρτητα από τι θα συμβεί στις δύο τελευταίες αγωνιστικές των πλέι άουτ, ενώ ο Παναθηναϊκός μένει για 4η συνεχόμενη σεζόν εκτός Ευρώπης.

Διαιτητής: Αρανόφσκι (Ουκρανία)
Βοηθοί: Ζιούκοφ – Κούτσεφ (Ουκρανία)
4ος διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
VAR: Κούι (Ολλανδία)
AVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών)
Παρατηρητής: Τοπούζης (Τρικάλων)

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Μολό (80′ Σάντσες), Σένκεφελντ, Βέλεθ, Νιάς (79′ Μπουζούκης), Σανκαρέ (71′ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης (71′ Νγκμπακοτό), Καμπετσής (58′ Καρλίτος), Μακέντα.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Λόπες, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος (81′ Μπακάκης), Κρίστισιτς, Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος, Μάνταλος (70′ Σάχοφ), Τάνκοβιτς (70′ Αλμπάνης), Ανσαριφάρντ (89′ Νεντελτσεάρου).