Λύτρωση στο 82′ ο ΑΟΑΝ στο Μάλεμε…

Πλατανιάς | 9 Μαΐου 2021, 19:03

Δια πυρός και σιδήρου ο ΑΟΑΝ κατάφερε να περάσει νικηφόρα από την έδρα του Μάλεμε, κερδίζοντας με σκορ 2-1 τον Πλατανιά. Το νικητήριο γκολ για την ομάδα του Νίκου Σουργιά σημειώθηκε στο 82ο λεπτό με δράστη τον Μαρκάκη.

Ενα γκολ το οποίο επέφερε ωστόσο τις διαμαρτυρίες των παικτών του Πλατανιά διότι στο ξεκίνημα της φάσης φώναξαν ότι η μπάλα έχει περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου σε πλάγιο, κάτι που δεν είδε ο α’ βοηθός Τσαμπουράκης.

Ο Πλατανιάς έχασε ένα παιχνίδι που είναι γεγονός ότι θα μπορούσε να έχει κερδίσει βάσει των ευκαιριών που απώλεσε… Χαρακτηριστική είναι η φάση του 75΄ όταν ο Μπερντίος, που εξελίχθηκε σε μοιραίο παίκτη για την ομάδα του βάσει των ευκαιριών που πρωταγωνίστησε δεν μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον Μπένκο ο οποίος βγήκε νικητής στο τετ-α-τετ.

Το προβάδισμα στο παιχνίδι το πήρε η ομάδα του Αγίου Νικολάου με πέναλτι που κέρδισε στο 36ο λεπτό όταν ο Δολαψάκης ανατράπηκε από τον Γιαννικάκη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Παπαδόπουλος, ανοίγοντας το σκορ.

Ο Πλατανιάς βγήκε αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο να φτάσει στο γκολ, κάτι που κατάφερε στο 50’ από την εκτέλεση κόρνερ του Μάριο και την κεφαλιά του Γελαδάρη.

Κι ενώ το παιχνίδι φαινόταν πως θα έληγε ισόπαλο, σε μια φάση διαρκείας στα καρέ του Πλατανιά με το πρώτο σουτ του Παπαδόπουλου, η μπάλα αποκρούστηκε από τον Λαζαρίδη και στην επαναφορά, από κοντά, ο Μαρκάκης χάρισε το γκολ της νίκης στην ομάδα του ΑΟΑΝ…

Το φιλμ του αγώνα

5’ Λάθος απομάκρυση από τον Γιαννικάκη, επωφελείται ο Μαρκάκης που πλασάρει πάνω στον Λαζαρίδη.
14’ Μεγάλη φάση για τον Πλατανιά με τον Μπερντίο να βγαίνει τετ α τετ με τον Μπένκο, ο τερματοφύλακας του ΑΟΑΝ αποκρούει σωτήρια.
19’ Υπό πίεση ο Μπερντίος σουτάρει ψηλά από τα όρια της περιοχής του ΑΟΑΝ.
24’ Ο Παπαδόπουλος “σκάβει” για τον Διάκο που πλασάρει ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Λαζαρίδη.
31’ Η πιο καλή φάση για τον ΑΟΑΝ. Από τη σέντρα του Χρυσοφάκη η κεφαλιά του Μαρκάκη περνά άουτ.
33’ Μεγάλη φάση ο Πλατανιάς. Από το κόρνερ του Μάριο η προβολή του Ταγιάρι, η μπάλα φεύγει άουτ.
36’ Πέναλτι για τον ΑΟΑΝ. Ανατροπή του Δολαψάκη από τον Γιαννικάκη. Στο 37’ ο Παπαδόπουλος ευστοχεί από τα 11 βήματα, ανοίγοντας το σκορ (0-1).
40’ Σέντρα του Τσανάι, ο Χρυσοφάκης σουτάρει με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει πάνω στον Λαζαρίδη.
50’ Ισοφαρίζει ο Πλατανιάς από κόρνερ του Μάριο και κεφαλιά του Γελαδάρη (1-1).
59’ Νέα απειλή ο Πλατανιάς, με το δυνατό σουτ από τον Μπερντίο, το οποίο εξουδετερώνει δύσκολα σε κόρνερ ο Μπένκο.
64’ Ο Κένγκα ξεφεύγει στην αντεπίθεση, έχοντας χώρο μπροστά του, αλλά το σουτ που πραγματοποιεί, είναι πολύ δυνατό και φεύγει αρκετά μέτρα άουτ.
75’ Μεγάλη φάση για τον Πλατανιά για να προηγηθεί. Από την ωραία μπαλιά του Κένγκα, ο Μπερντίος δεν μπορεί να νικήσει τον Μπένκο.
79’ Μεγάλη φάση για τον ΑΟΑΝ, εντυπωσιακή απόκρουση του Λαζαρίδη σε κόρνερ μετά το σουτ του Παπαδόπουλου.
82’ Γκολ για τον ΑΟΑΝ. Μετά το σουτ του Παπαδόπουλου, ο Λαζαρίδης πέφτει στη γωνία του και αποκρούει και στην επαναφορά ο Μαρκάκης δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του (1-2). Διαμαρτυρίες στον Πλατανιά ότι στο ξεκίνημα της φάσης, η μπάλα είχε βγει πλάγιο άουτ.
88’ Σουτ από τον Παπαδόπουλο, ψηλά άουτ.

Διαιτητής: Βισκαδούρος Μ. (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Τσαμπουράκης (Ηρακλείου)-Βαρβαντάκης (Ρεθύμνου)

Πλατανιάς (Γιώργος Κόλτζος): Λαζαρίδης, Γκολόσι, Κατσαρός, Ταγιάρι, Γιαννικάκης, Πατρικάκης (84’ Μαθιουλάκης), Μάριο (62’ Γιακουμάκης), Γελαδάρης, Τζαμπαζόφ (46’ Κένγκα), Μπερντίος (84’ Μαλαμάς), Μαρκουλάκης.

ΑΟΑΝ (Νίκος Σουργιάς): Μπένκο, Δολαψάκης, Μακρυδάκης, Πιθαρούλης, Τσανάι, Μαυρής (66’ Τζιλάι), Διάκος, Χρυσοφάκης (81’ Τσάγκας), Φουκαράκης, Παπαδόπουλος, Μαρκάκης (85’ Πάπα)