Λευκή ισοπαλία στη Σοχώρα ανάμεσα σε ΡΕΑ και ΟΦΗ

Ποδόσφαιρο Γυναικών | 22 Ιανουαρίου 2023, 19:07

Ισόπαλοι χωρίς τέρματα αναδείχθηκα η ΡΕΑ με τον ΟΦΗ στο γήπεδο της Σοχώρας στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α' Εθνικής Γυναικών.

Πραγματικό ντέρμπι το παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες (ο ΟΦΗ έχασε πέναλτι, ενώ είχε και δοκάρι), αλλά χωρίς γκολ. Ήταν η πρώτη ισοπαλία στο πρωτάθλημα για τα κορίτσια του ΟΦΗ και δεύτερη για τη ΡΕΑ, η οποία διατήρησε το εντός έδρας αήττητο.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στη Σοχώρα:

9′ Η Μαρκουτσά απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά ήταν άστοχη.

20′ Η Ριμπάνσκα επιχείρησε μακρινό σουτ, με την Κούντου να αποκρούει.

24′ Η Μαρκουτσά εκτέλεσε κόρνερ και η Μπετανκούρ αστόχησε με κεφαλία μέσα από τη μικρή περιοχή.

39′ ΔΟΚΑΡΙ. Η Τριβυζάκη σούταρε από μακριά με τη μπάλα να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι της Κούντου.

53′ Η Δαφέρμου απείλησε με σουτ και τη μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι της Ζαχαρίου.

55′ Η Δαφέρμου σούταρε, η Ζαχαρίου απέκρουσε, με την Κιαχίδου να επιχειρεί νέο σουτ, από τα τρία μέτρα και τη Ζαχαρίου να αποκρούει εκ νέου διώχνοντας σε κόρνερ.

73′ ΠΕΝΑΛΤΙ. Η Χαμαλίδου εκτέλεσε άστοχα πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε η Βορριά ανατρέποντας την παίκτρια που το εκτέλεσε.

82′ Εκτέλεση φάουλ της Δαφέρμου με τη μπάλα να απομακρύνεται πριν περάσει τη γραμμή.

85′ Η Καραμπέλοβα απείλησε από δεξιά, με την Κούντου να παραχωρεί κόρνερ.

87′ Το ίδιο “ζευγάρι” πρωταγωνιστριών και δύο λεπτά αργότερα, με την Κούντου να σώζει εκ νέου.

Διαιτητής: Κουκουράκης (Χανίων)
Βοηθοί: Οβάκογλου – Στεφανίδου (Χανίων)

ΡΕΑ (Ν. Κυριακόπουλος – Α. Πλατής): Κούντου, Κοτσάκι, Σμιλίκοβιτς, Κιαχίδου, Βορριά (86’ Μανωλίτση), Δαφέρμου, Μπετανκούρ, Μαρκουτσά (66’ Μπράμε), Κουτρή, Εράσο, Χατζηγιαννίδου.

ΟΦΗ (Μαματζάκης): Ζαχαρίου, Παπακωνσταντή Ε (61’ Σηφάκη, 88’ Αραβιάκη), Κουκουλάκη, Πέιου, Τριβυζάκη, Κυδωνάκη, Καραλουκά, Καραμπέλοβα, Πατέρνα, Χαμαλίδου, Ριμπάνσκα.