“Λευκή” ισοπαλία με Ρόδο όπως και στον 1ο γύρο

Επισκοπή | 9 Μαΐου 2021, 19:05

Όπως και στο αντίστοιχο παιχνίδι του πρώτου γύρου στη Ρόδο, έτσι και στην πρεμιέρα του 2ου γύρου στο Ρέθυμνο Επισκοπή και Ρόδος αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα.

Η αναμέτρηση ήταν μοιρασμένη στο μεγαλύτερο κομμάτι της με ευκαιρίες να δημιουργούνται και στις δύο εστίες. Καμία δεν “βρήκε” δίχτυα όμως με την Επισκοπή να πετυχαίνει την 4η ισοπαλία στο πρωτάθλημα σε εννέα αναμετρήσεις (3 νίκες – 4 ισοπαλίες – 2 ήττες).

Το “φιλμ” της αναμέτρησης:

16′ Μακρινό σουτ του Γιαννούτσου πολύ άστοχο. Ήταν η πρώτη τελική στο ματς.

19′ Σουτ του Μαρτσάκη, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Δήμιζα.

25′ Εκτέλεση φάουλ του Ριτάκο, ο Δήμιζας δεν έκανε καλή έξοδο και τον Λάμτσε απομάκρυνε σωτήρια πάνω στην γραμμή την κεφαλιά του Καψάλη.

35′ Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Νάνι πλησίασε την αντίπαλη περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε ελάχιστα άουτ από το δοκάρι του Πίτκα.

38′ Σουτ του Τσιριγώτη, στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Ρόδου.

46′ Ο Ριτάκο βγήκε απέναντι από τον Δήμιζα, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

58′ Σουτ του Λίμα, δεν ανησύχησε τον Πίτκα που μπλόκαρε εύκολα.

60′ Ο Σουμπασάκης πάσαρε στον Τσιριγώτη, με τον Πίτκα να σταματάει τον επιθετικό της Κρητικής ομάδας.

62′ Σουτ του Σουλάι, καμία ανησυχία για τον Δήμιζα.

75′ Ο Πεχλιβανόπουλος επιχείρησε σέντρα, ο Λάμτσε απομάκρυνε πάνω στον Λίχτι, ο οποίος αστόχησε από καλό σημείο.

87′ Σέντρα του Νικολόπουλου, ο Αρναρέλλης έπιασε την κεφαλιά, αλλά ήταν άστοχη.

90+2′ Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Δελαπόρτας είδε εκτός εστίας τον Δήμιζα προσπάθησε να τον “κρεμάσει” με τον Κρασαγάκη να σφυρίζει την λήξη του αγώνα ενώ η μπάλα βρισκόταν στον αέρα και στη συνέχεια κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Κρασαγάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Δασκαλάκης Α. – Μαυραντωνάκης (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Κουκουράκης (Χανίων)
Παρατηρητής: Παπαδάκης (Λασιθίου)

Επισκοπή (Γιάσμικο Βέλιτς): Δήμιζας, Ανδρικόπουλος (78′ Κουτάντος), Γιαννούτσος (71′ Τσόφλιος), Λάμτσε, Ανδρέου, Παναγιωτίδης, Πολυχρόνης, Σουμπασάκης (78′ Καραγιάννης), Λίμα, Τσιριγώτης.

Ρόδος (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Ρεβυθόπουλος, Πεχλιβανόπουλος, Χύσι (14′ λ.τρ. Καραγεώργης), Μπαξεβάνος, Καψάλης, Τσίπρας (68′ Λίχτι), Αρναρέλλης, Σερέντιουκ (55′ Σουλάι), Ριτάκο (55′ Δελαπόρτας), Μαρτσάκης (68′ Νικολόπουλος).