Κυπελλούχος ο ΠΑΟΚ, 2-1 την ΑΕΚ

Κύπελλο Ελλάδος | 6 Μαΐου 2017, 23:38

Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδος επικρατώντας της ΑΕΚ στον τελικό με 2-1. Μπίσεσβαρ και Ενρίκε οι σκόρερ του "δικεφάλου" του βορρά, ο Χριστοδουλόπουλος είχε ισοφαρίσει προσωρινά για την ΑΕΚ. Offside το 2ο τέρμα του ΠΑΟΚ.

Τα… πάντα εκτός από ποδόσφαιρο είχε ο φετινός τελικός του κυπέλλου Ελλάδος. Εκτεταμένα επεισόδια (πριν την έναρξη) με αρκετούς τραυματίες, ημίωρη καθυστέρηση στο ξεκίνημα του αγώνα (λόγω των επεισοδίων), κακό θέαμα κι ένα “χοντρό” διαιτητικό λάθος που καθόρισε τον κυπελλούχο.

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ μετά από εξαιρετικό ατομική προσπάθεια του Κάμπος. Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση. Δύο λεπτά αργότερα ο Χριστοδουλόπουλος επιχείρησε μακρινό σουτ, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Γλύκου και το 1-1 ήταν γεγονός.

Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε η “χρυσή” αλλαγή του Ίβιτς, ο Ενρίκε, με κεφαλιά στο 81ο λεπτό. Στα τελευταία λεπτά προσπάθησε η ΑΕΚ να αντιδράσει δεν μπόρεσε να απειλήσει τον Γλύκο και ο ΠΑΟΚ στέφθηκε κυπελλούχος Ελλάδος μετά από 14 χρόνια.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Λέοβατς, Κάνιας, Τσίμιροτ, Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ (90′ Κίτσιου), Κάμπος (73′ Ενρίκε), Πρίγιοβιτς.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες (83′ Αλμέιδα), Γιόχανσον, Χριστοδουλόπουλος (86′ Βάργκας), Μάνταλος, Πατίτο (68′ Γαλανόπουλος), Αραούχο.