Κορυφή και 5/5 για Ποσειδώνα Τσικαλαριών

Ποσειδών Τσικαλαριών Κρητικός Αστέρας | 20 Νοεμβρίου 2022, 18:09

Με 3-0 ολοκλήρωσε το ντέρμπι των πρωτοπόρων ο Ποσειδώνας Τσικαλαριών απέναντι στον Κρητικό Αστέρα. Σκόραρε για ακόμη μια φορά ο Κώστας Τσίτας.

Με τον Τσίτα να βρίσκει για ακόμη μια αγωνιστική δίχτυα, ο Ποσειδώνας έφτασε τις 5 νίκες σε ισάριθμα ματς. Οι παίκτες του Γιώργου Ζερβουδάκη βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας το απόλυτο.

Στο παιχνίδι, ο Κοσμαδάκης ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, με ωραία λόμπα εντός της περιοχής. Η φάση προήλθε από το “καλοστημένο” φάουλ του Μαγγέλα αρκετά μακριά από την περιοχή του Κουκουλά. Στα εναπομείναντα λεπτά το σκορ παρέμεινε δίχως να τροποποιηθεί παρά τις χαμένες ευκαιρίες των δύο ομάδων.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με παρόμοιο τρόπο καθώς 5 λεπτά μετά την σέντρα ο Κώστας Τσίτας σκόραρε για ακόμη ένα παιχνίδι. Το γκολ του έμπειρου επιθετικού προήλθε από την σέντρα του Μητσώνη και αφού είχε προηγηθεί ωραία ατομική ενέργεια του Μιχαλόπουλου. Η σημαντικότερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήταν στο 73ο λεπτό, όταν ο Αρζίδης βρήκε εξαιρετικά τον συμπαίκτη του Λίτσι, όμως ο τελευταίος δεν σημάδεψε σωστά στην έξοδο του Λουλουδάκη και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Οι γηπεδούχοι σφράγισαν την νίκη τους στο 76′ όταν σε φάση διαρκείας στην μικρή περιοχή του Κουκουλά ο Μιχαλόπουλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των αντιπάλων του. Στη φάση αυτή υπήρχαν διαμαρτυρίες των παικτών του Κρητικού Αστέρα για οφσάιτ.

Διαιτητής: Κανελάκης
Βοηθοί: Αναστασάκης – Μπαντά

Ποσειδών Τσικ. (Γιώργος Ζερβουδάκης): Λουλουδάκης, Κοκκινιάς, Κοσμαδάκης (Κούσι), Μιχαλόπουλος, Τσίτας Κ., Καραγιαννίδης, Μίχος, Βροντάκης Αντ., Τσίτας Π., Μητσώνης (75′ Στυλιανάκης), Μαγγέλας.

Κρ. Αστέρας (Χρήστος Τραχανατζής): Κουκουλάς, Δημητρίου (68′ Μουτσογγλάβα), Σανδαλάκης (68′ Μαντσέλλι), Ντάλλας (81′ Σκουλάκης), Μπαλλίου, Οικονομόπουλος, Ζολώτας, Αρζίδης, Γκέκας, Ρικουνάκης, Λίτσι.