Κορυφαίος Έλληνας του Ποδηλατικού Γύρου Ρόδου ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης

Ποδηλασία | 14 Μαρτίου 2017, 22:40

Κορυφαίος Έλληνας του διεθνούς Ποδηλατικού Γύρου Ρόδου αναδείχθηκε ο πρωταθλητής του Ποδηλατικού Ομίλου Χανίων "Τάλως", Πολυχρόνης Τζωρτζάκης, ο οποίος συμμετείχε στην διοργάνωση με τα χρώματα της Εθνικής Ελλάδος.

Ο Χανιώτης ποδηλάτης κατέλαβε την 46η θέση της Γενικής Κατάταξης, πραγματοποιώντας πολύ καλές εμφανίσεις το τριήμερο των αγώνων. Ο συνολικός χρόνος του Έλληνα πρωταθλητή και στα τρία ΕΤΑΠ ήταν 12:21′:43″.

Να σημειώσουμε ότι από το σύνολο των 161 αθλητών κατάφεραν να τερματίσουν 103, ενώ από τους 18 Έλληνες που ξεκίνησαν στον Γύρο τερμάτισαν οι εννέα.

14η η Εθνική Ελλάδος στο ομαδικό

Στην ειδική βαθμολογία των ομάδων η Εθνική Ελλάδος κατέλαβε την 14η θέση (μεταξύ των 20 βαθμολογημένων, αφού κάθε ομάδα από τις 28 που συμμετείχαν έπρεπε να έχει τουλάχιστον τρεις αθλητές στον τερματισμό για να βαθμολογηθεί) με συνολικό χρόνο 37:16″:13″.

Την Εθνική ομάδα ήταν και τρεις (από τους έξι συνολικά) αθλητές του Ποδηλατικού Ομίλου Χανίων “Τάλως” οι Γιώργος Σταυρακάκης, Πολυχρόνης Τζωρτζάκης και Αλέξανδρος Παπαδερός.