Κοντά στην άνοδο και ο Ατσαλένιος

Γενικά Θέματα - Ποδόσφαιρο | 29 Μαΐου 2016, 19:51

Εκτός από την ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ, που έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την άνοδο στην Γ' Εθνική μέσω της διαδικασίας των μπαράζ και ο ΠΟΑ είναι πολύ κοντά στην επάνοδό του.

Στο άλλο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής, οι πρωταθλητές Ηρακλείου νίκησαν 5-2 τον Άρη Ρεθύμνου στη Σοχώρα και έγιναν το μεγάλο φαβορί για την επιστροφή τους στα εθνικά πρωταθλήματα.

Ο ΠΟΑ έφτασε πλέον τους 8 βαθμούς και στο φινάλε των μπαράζ, την επόμενη Κυριακή (5 Ιουνίου), θα φιλοξενήσει τον ΟΦΙ στο Ατσαλένιο παίζοντας για δυο αποτελέσματα. Η ομάδα του Βασίλη Κρασανάκη θα πάρει το εισιτήριο ανόδου είτε με νίκη είτε με ισοπαλία, ενώ η μόνη περίπτωση να μείνει εκτός δυάδας είναι να ηττηθεί από τον ΟΦΙ. Σε αυτή τη περίπτωση οι δύο ομάδες θα ισοβαθμήσουν στους 8 βαθμούς, με τον ΟΦΙ να έχει όμως το πλεονέκτημα.

Στο παιχνίδι της Σοχώρας, οι πρωταθλητές Ηρακλείου μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με το Νίκο Βρεττό. Είχαν στη συνέχεια πολλές ευκαιρίες αλλά ο Άρης κόντρα στη ροή του ματς, κέρδισε πέναλτι και με τον Κοζανίδη ισοφάρισε 1-1. «Κλειδί» για την εξέλιξη ήταν το 1-2 που σημείωσε ο Ρουμπάκης στην εκπνοή του α’ ημιχρόνου. Στο β’ ημίχρονο ο ΠΟΑ έφτασε στο θριαμβευτικό 2-5 με δύο γκολ του Τριανταφύλλου και ένα του Μπουτσάκη ενώ σε αυτό το διάστημα οι Ρεθυμνιώτες σκόραραν με τον Γκότζο.